»Stvari se odvijajo pozitivno in upamo, da se bo tako nadaljevalo,« je po sinočnjih pogajanjih s koalicijo Hrvaška raste dejal predsednik Mosta Božo Petrov. Povedal je, da so nadaljevali razgovore o porazdelitvi odgovornosti po resorjih in formiranju vlade, ni pa želel odgovoriti na vprašanje o mandatarju, ki ga »lahko definirajo, ko bodo definirane vse stvari«. Predsednik SDP Zoran Milanović se je v svoji izjavi omejil na ugotovitev o trdih pogajanjih, za katere bo potrebnega še nekaj časa, oba pa sta napovedala, da bosta predsednico države Kolindo Grabar Kitarović zaprosila za odložitev za danes napovedanega posvetovanja s parlamentarnimi strankami in poslanci nacionalnih manjšin o mandatarju. Povod za to jima je dal podaljšan rok HDZ za pogajanja.

Po politično burnem koncu tedna, ko so se že v soboto neuspešno končala prizadevanja Mosta, da na Hrvaškem sestavijo tripartitno vlado z neodvisnim premierjem, je namreč domoljubna koalicija stranke HDZ dobila še eno priložnost, da se vrne k pogajalski mizi. Do postavljenega roka je to željo izrazila, a brez pristanka, da pri tem sodeluje koalicija stranke SPD Hrvaška raste. Zadnji usklajevalni sestanek se je zato sinoči odvil brez predstavnikov domoljubne koalicije. Poslanec Mosta Robert Podolnjak pa je pred njim novinarjem ponovil, da je bil njihov prvi pogoj tripartitna vlada in nanj HDZ ni odgovoril. »Vse ostalo ni relevantno,« je je dejal in dodal, da je bil rok za odločitev predsedstva HDZ korekten in da »nima več smisla podaljševati zgodbo«.

Karamarko: Most lovi stolčke

HDZ in z njim domoljubna koalicija so odgovor strnili na eno stran, v njem pa zapisali, da se strinjajo z »reformno in strokovno« vlado »ne glede na to, kateri politični opciji pripadajo člani te vlade«. Predlagali so tudi, da bi premierski položaj prevzela »nestrankarska ali politična oseba, glede katere bi dve strani dosegli soglasje«. Slednje je bilo jasno sporočilo Mostu, da tripartitna vlada za domoljubno koalicijo ne pride v poštev. S predlogom o tripartitni vladi z nestrankarskim premierjem oziroma Mostovim kandidatom zanj se je namreč že v soboto strinjala koalicija SPD in dogovor o tem tudi podpisala. Predsednik HDZ je podpis zavrnil, a mu vrat za nadaljnje pogovore Most ni zaprl, temveč mu je dal rok za premislek. Karamarko je tedaj dejal, da na vse pogoje niso mogli pristati, »ker smo racionalni in moralni«, Mostu pa očital, da se je iz »neke moralne vertikale, kar bi moral biti, spremenil v lovca na stolčke«. Premierja Zorana Milanovića, ki je po sobotnih pogovorih povedal, da se ne poteguje za premierski položaj, bo pa opravljal »kakšno resno delo«, je Karamarko odpravil z izjavo, da je »zanj politika umetnost prevar«.

Sestavljanje nove hrvaške vlade je v poldrugem mesecu po volitvah doživljalo številne preobrate brez stvarne rešitve, vseskozi pa so omenjali možnost novih volitev. Hrvaška predsednica Kolinda Grabar Kitarović je napovedala, da bo v skladu z ustavo mandat danes podelila osebi, ki bo imela podporo večine poslancev v 151-članskem parlamentu. Koalicija Hrvaška raste in Most jih imata skupaj le 75, a zaveznike v Istrskem demokratskem zboru in manjšinskih poslancih, ki lahko Petrovu in Milanoviću zagotovijo položaja predsednikov vlade in sabora, o čemer so se včeraj širile neuradne napovedi. de