Gorenjski poslovnež Matjaž Skube, ki približno 40 oškodovancem dolguje 1,2 milijona evrov, si trenutno ne more privoščiti niti prevoda pisma, za katerega domneva, da ga bo razbremenil očitkov tožilstva. Njegov odvetnik je na petkovem predobravnavnem naroku sodišču predložil pismo nekega Nemca, ki zatrjuje, da bo Skubetu nakazal večjo količino denarja. Prav tako bi obramba rada zaslišala neko Indijko, ki naj bi Skubetu v prihodnosti plačala več kot dva milijona evrov. Toda eden izmed številnih oškodovancev, ki so se zapletli s Skubetom, nam je na hodniku sodišča povedal, da se je od svojega denarja v glavi že bolj kot ne poslovil. Realno namreč težko verjame, da mu bo Skube, ki ga tožilstvo preganja zaradi goljufije, sploh kdaj vrnil okoli 21.000 evrov (skupaj z zamudnimi obrestmi).

Težave z vročanjem

Sojenje Skubetu bi se moralo v petek začeti s predobravnavnim narokom, vendar Skube na ljubljansko okrožno sodišče ni prišel. Sodnica Jasmina Javornik svojega časa kljub temu ni potratila zaman, saj se je Skube pred tem že pritožil zoper obtožnico in je zato lahko sprejela sklep, da Skube obtožb ne priznava. V začetku prihodnjega leta se bo sojenje tako nadaljevalo z glavno obravnavo, če bo Skube nanjo sploh prišel. Javornikova je včeraj namreč potarnala, da obtoženec pošte ne dviguje najbolj vestno, tudi njegov odvetnik Luka Fabiani pa je povedal, da s Skubetom komunicira zgolj prek telefona in ga v živo sploh še ni videl.

Tožilstvo obtožnice še ni predstavilo, eden izmed oškodovancev pa nam je dejal, da je Skube ponujal naložbe v razvijajoče se finančne trge eksotičnih držav in obljubljal kar petodstotni mesečni donos na vložena sredstva. »To je bilo leta 2007, ko je svetovna ekonomija šla samo navzgor in sem si rekel, zakaj pa ne,« nam je povedal oškodovanec, ki je tri naslednje mesece po pologu od Skubeta še dobil po obljubljenih 500 evrov donosa, nato pa so tako obresti kot tudi glavnico zamenjale zgolj prazne obljube.

Zapravil milijon več, kot je zaslužil

Ko so gorenjski policisti lani končali preiskavo, so ob podani ovadbi pojasnili, da naj bi šlo pri Skubetovem poslu za dokaj klasičen piramidni sistem, po katerem člani nekaj časa prejemajo zgolj denar, ki pride od novih članstev, zadaj pa ni nobene finančne računice in plemenitenja denarja. Zato denar prej ali slej usahne, razen seveda za vodjo goljufije, ki zase zadrži znesek po izbiri. Ta naj bi pri Skubetu znašal okoli 1,2 milijona evrov.

Predstavnica tožilstva je v petek v spis vložila odločbo finančne uprave, ki potrjuje, da je Skube med letoma 2007 in 2011 porabil milijon evrov več od tega, kot so znašali njegovi uradni prihodki. Skube se bo na glavni obravnavi najverjetneje zagovarjal kot nedolžen, saj je njegov zagovornik včeraj tudi vložil nekaj dokaznih predlogov, ki naj bi dokazovali, da bo denar še prišel. Sodišču je predložil tudi pismo nekega Axla Schlosserja, v katerem mu ta piše, da mu bo nakazal milijon evrov. Pismo je v angleščini, Fabiani pa je povedal, da je Skube povsem brez denarja in si ne more privoščiti niti prevoda.