»Analiza je potrdila naše ocene, da je v javni upravi preveč birokratske procedure, da se piše preveč poročil, k večji učinkovitosti pa bi lahko prispevalo tudi združevanje posameznih organov,« je ob predstavitvi tako imenovane funkcijske analize subjektov javnega sektorja poudaril minister za javno upravo Boris Koprivnikar.

Skoraj 220.000 poročil na leto

Največje potencialne prihranke v javni upravi bi po ugotovitvah analize prineslo združevanje različnih podpornih funkcij, denimo pri informatiki, kadrovanju, računovodstvu, odnosih z javnostmi. Analiza namreč razkriva, da organi za svoje osnovne aktivnosti namenijo le 58 odstotkov delovnega časa, za podporne aktivnosti, od administracije do vzdrževanja in čiščenja, pa kar 42 odstotkov.

Velike rezerve so tudi na področju administrativnih postopkov, na primer pri sprejemu dokumentov, njihovi vknjižbi in posredovanju, kjer se Koprivnikar zanaša predvsem na posodobitve pri informacijsko-tehnološki podpori, ter pri pretiranem obsegu poročil. Organi, ki so sodelovali v analizi, letno napišejo več kot 217.000 različnih poročil, a se zanje, pravi minister, ne ve, ali jih je kdo sploh prebral. Analiza ponuja rešitve v združevanju poročil, izločitvi dokumentov, ki niso brani oziroma upoštevani, ter uvedbi nekakšne »knjige poročil«. Precejšen potencial za večjo učinkovitost naj bi ležal tudi v združevanju geografsko ločenih sorodnih organov.

Analiza za 120 tisočakov

Za tovrstno analizo so se, tako Koprivnikar, odločili zato, ker je treba vse odločitve graditi na konkretnih dejstvih in ne na ugibanjih. »Od vlade se ves čas pričakuje reforme. Moje prepričanje pa je, da je najboljša reforma v tem, da zgradimo mehanizme za merjenje učinkovitosti, s katerimi bi posameznim organom postavili ogledalo in jih z medsebojnim primerjanjem neprestano silili k izboljšanju.« V okviru projekta so oblikovali 110 kazalnikov učinkovitosti, na njihovi podlagi pa na ministrstvu pričakujejo, da bodo posamezni organi sami izvedli ukrepe za večjo učinkovitost.

V analizo je bilo vključenih 240 subjektov (ministrstva, vladne službe, organi v sestavi, javne agencije, javni skladi, upravne enote, centri za socialno delo in trije javni zavodi – Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, Zavod RS za zaposlovanje in Zavod RS za šolstvo). Ministrstvo je projekt izvedlo v sodelovanju z družbo A. T. Kearney. Stal je 119.560 evrov, 85 odstotkov je prispeval evropski proračun. id