Vodstvi UKC Ljubljana in UKC Maribor sta včeraj popoldne zadovoljno sporočili, da sta uspeli doseči dogovor, s katerim bodo razrešili kadrovsko stisko na mariborskem oddelku za anesteziologijo. Neuradno pa smo izvedeli, da ljubljanski anesteziologi nad predlagano rešitvijo niso navdušeni. Za dežurstva v mariborskem kliničnem centru namreč ne bodo mogli sklepati podjemnih pogodb, kot so to storili specialisti iz drugih bolnišnic, ki zdaj pomagajo UKC Maribor razreševati kadrovsko stisko. Posledično bo anesteziologom iz UKC Ljubljana pripadal bistveno nižji honorar. Govor je bil o menda 35 evrih na dežurstvo, v kar naj bi bili všteti potni stroški in prehrana.

»Nihče se ne bo pripravljen za tak drobiž voziti iz Ljubljane v Maribor,« je bil ogorčen sogovornik, ki ni želel biti imenovan. V vodstvu UKC Ljubljana teh navedb včeraj niso želeli komentirati, so pa sporočili, da za predvideno kadrovsko prerazporejanje ne potrebujejo izrecnih soglasij zaposlenih.

V sporočilu, ki so ga včeraj popoldne poslali iz UKC Ljubljana, kakršni koli zapleti pri kadrovanju anesteziologov niso omenjeni. Vodstvi kliničnih centrov sta včeraj izmenjali osnutka pogodbe, v katerih so opredeljene možne oblike medsebojnega sodelovanja z vsemi razporedi, koordinacijo dela visokospecializiranih anesteziologov v popoldanskem času. »Zelo sem hvaležen za pomoč in z veseljem lahko potrdim, da je bil sestanek danes uspešen, da smo se dogovorili in uskladili, kako bomo prebrodili najhujšo krizo zaradi pomanjkanja anesteziologov pri nas. Dosegli smo konkreten dogovor o medsebojnem sodelovanju in optimalne rešitve v dobro pacientov,« je sporočil Gregor Pivec, direktor UKC Maribor.

Klinična centra naj bi v kratkem podpisala bilateralno pogodbo. »Trudili se bomo, da bo pred tem program pri nas v celoti opravljen in da bo delo v UKC Ljubljana še vedno potekalo nemoteno,« je dodala Marija Pfeifer, strokovna direktorica UKC Ljubljana. V vodstvu ljubljanskega kliničnega centra bodo pripravili razpored, kdaj bodo njihovi specialisti anesteziologi priskočili na pomoč mariborskim kolegom. Delati naj bi začeli januarja, so še sporočili iz UKC Ljubljana. Pivec je v torek pojasnil, da bi za kratkoročno normaliziranje delovnih procesov v operacijskih sobah potrebovali pomoč vsaj devetih specialistov iz Ljubljane.

V sindikatu Fides o predlaganem dogovoru še niso uradno obveščeni. »Po mojih neuradnih informacijah so se šefi pogajali brez predhodnega dogovora s tistimi zdravniki, ki naj bi to delo opravili,« nam je dejal Milenko Stanković, predsednik sindikata v UKC Ljubljana. »Mariborski klinični center je drug zavod, zato bi UKC Ljubljana moral pridobiti predhodno soglasje zaposlenih in sveta zavoda. Vprašanje je, ali je predlagana rešitev sploh zakonita.«