Policisti policijske postaje Grosuplje so nekemu mladoletniku zasegli kar 846 kosov različnih pirotehničnih sredstev, katerih glavni učinek je pok. Gre za petarde tipov pirat, zeus in cobra. Vse spadajo v kategorijo 2 in 4. Zoper mladoletnika bodo policisti spisali obdolžilni predlog na pristojno okrožno sodišče.

Prodaja, posest in uporaba pirotehničnih izdelkov v nasprotju z zakonskimi omejitvami pomenijo prekršek, za katerega je predvidena globa od 400 do 1200 evrov. Pri tem policija seveda izdelek tudi zaseže.

Zakon o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih pirotehnične izdelke, namenjene za zabavo, razvršča v štiri kategorije. Prodaja pirotehničnih izdelkov 1. kategorije (gre za tortne fontane, čudežne svečke, pasje bombice, pokajoče kroglice) ni dovoljena mlajšim od 14 let, prodaja pirotehničnih izdelkov 2. kategorije (kot so rakete, fontane, rimske svečke) pa ni dovoljena mlajšim od 16 let. Pirotehnične izdelke 1. in 2. kategorije lahko uporabljajo mladoletniki, stari do 14 oziroma do 16 let, le če so pod nadzorstvom staršev ali skrbnikov. Uporaba fontan in baterij je dovoljena le osebam, starejšim od 18 let. Prodaja, posest in uporaba ognjemetnih izdelkov 2. in 3. kategorije, katerih glavni učinek je pok (gre predvsem za petarde različnih oblik in moči), je prepovedana. V četrto kategorijo prištevamo ognjemetne izdelke, ki predstavljajo veliko nevarnost in jih lahko uporabljajo le strokovno usposobljene osebe, raven hrupa pa je škodljiva za zdravje ljudi. Gre za pirotehnične izdelke za poklicno uporabo.

V letošnjem letu so se nekoliko spremenile določbe zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih. Tako je prodaja ognjemetnih izdelkov 1. kategorije, katerih glavni učinek je pok, fizičnim osebam dovoljena od 19. do 31. decembra, njihova uporaba pa je dovoljena od 26. decembra do vključno 1. januarja – in ne 2. januarja, kot je bilo doslej. Uporaba preostalih pirotehničnih izdelkov (rakete, fontane, baterije, pirotehnične vžigalice, čudežne svečke, zlati dež, tortne fontane, čmrlji...) ostaja dovoljena vse leto.

Slovenski policisti so lani zasegli več kot 26.000 kosov pirotehničnih izdelkov, kar je približno 58 odstotkov več zaseženih pirotehničnih izdelkov kot v letu 2013. Statističnih podatkov za letos seveda še ni. pk