Najemniki stanovanj Mestne občine Ljubljana in Javnega stanovanjskega sklada po novem ne bodo podvrženi le preverjanju dohodkov, temveč tudi vrednejšega premoženja, saj je mestni svet podprl pobudo sklada, da bi tistim, ki imajo nekoliko več pod palcem, zaračunali višjo najemnino. Sklad je namreč ugotovil, da imajo nekateri najemniki v lasti manjša stanovanja, poslovne prostore ali dražja vozila oziroma drugo vredno premoženje. »Ker imajo ti najemniki očitno boljše socialno stanje, se nam zdi pravično, da nekoliko več prispevajo za najemnino,« je povedal direktor sklada Sašo Rink.

Če bo neki najemnik ali njegova družina imel v lasti vrednejše premoženje, ga bo stanovanjski sklad uvrstil v enega od treh premoženjskih razredov in na podlagi tega odmeril ustrezno višino tržne najemnine, ki ne bo višja od sedmih evrov na kvadratni meter na mesec. V primerih, ko bodo najemniki imeli visoke dohodke in veliko premoženje, jim bo sklad po novem lahko zaračunal najemnino v višini devet evrov na kvadratni meter na mesec.

Da bi neprofitni najemniki in najemniki tržnih stanovanj ohranili svoje trenutne najemnine, ne bodo smeli imeti premoženja v vrednosti več kot 40 odstotkov vrednosti primernega stanovanja. Za štiričlansko družino to pomeni, da ne sme imeti več kot 26.224 evrov premoženja, da bi ohranila trenutno najemnino.

Nad temi spremembami pa niso navdušeni v Združenju najemnikov Slovenije. Ocenjujejo, da skladov predlog nima zakonske podlage in da posega »v najobčutljivejše človekove pravice do zasebnosti in premoženja« – spreminja višino najemnine, ki je bistveni element najemne pogodbe. S tem pa najemno pogodbo, ki je sklenjena za nedoločen čas, da bi najemnikom omogočala varnost in trajnost, dela nezanesljivo.