V zdravniških organizacijah so ministrici za zdravje Milojki Kolar Celarc izrekli nezaupnico. Premierju Miru Cerarju predlagajo, da jo zamenja, saj zdravstvo po njihovem tone vse globlje. Med drugim ji očitajo »nespodobni cirkus« pri kadrovanju v UKC Ljubljana, od podpore Andreju Baričiču pa do iskanja kandidatov za njegovega naslednika vse do zadnjega in med upokojenci, ki je privedlo do izbire Brigite Čokl za v. d. generalne direktorice.

Opozarjajo tudi na pomanjkanje komunikacije in daljšanje čakalnih dob. In medtem ko Kolar-Celarčeva še ni predstavila reformnih predlogov, zdravništvo jezi strožja koncesijska zakonodaja in zakonski osnutek, ki zmanjšuje pristojnosti zdravniške zbornice.

Od protesta k stavki?

»Ne znam si predstavljati, da bi šlo slovensko zdravje z gospo ministrico kaj na bolje,« je dejal predsednik zdravniške zbornice prim. Andrej Možina. Vseeno jo vabijo, naj se jim prihodnji teden pridruži pri preverjanju razmer v mariborskem UKC. Nedavni dogovor o reševanju težav zaradi pomanjkanja anesteziologov namreč ni prinesel napredka. Do zdaj tako niso dobili obljubljene pomoči strokovnjakov iz drugih bolnišnic, opozarjajo mariborski anesteziologi, dodatne težave povzroča razpis dežurstev.

Predsednik Fidesa Konrad Kuštrin se sprašuje, zakaj nihče od odgovornih za zdajšnje nevarno stanje ne odstopi. »Tisti, ki voz zapeljejo pod cesto, ga običajno niso sposobni spraviti nazaj.« Direktor mariborskega UKC Gregor Pivec je v bolnišnici sicer zagotovil napredek na nekaterih področjih, meni Kuštrin, a s prevelikimi žrtvami. Da bi bolje poskrbeli za varnost bolnikov, je treba po oceni Fidesa čim prej uvesti standarde in normative dela in se dogovoriti o novi kolektivni pogodbi. Če premika ne bo, so pripravljeni začeti tudi dolgo stavko po vzoru tiste leta 1996. Že prihodnji ponedeljek se obeta shod zdravnikov in nekaterih združenj pacientov, ki nasprotujejo zakonskemu omejevanju koncesij na 15 let. Predsednica Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Helena Mole ugotavlja, da spremembe, ki zmanjšujejo možnost izbire, niso v korist bolnikov, tudi predsednik Slovenskega zdravniškega društva prof. dr. Pavel Poredoš opozarja na pomanjkanje stika zdravstvene politike s stroko.

Politika je (za zdaj) ne bo rušila

Tudi nekateri v koalicijskih strankah ocenjujejo, da Kolar- Celarčeva deluje v preveč zaprtem krogu. Vendarle pa naj bi za zdaj počakali na rešitve, ki naj bi jih ministrica dala na mizo januarja. Nekateri ob tem opozarjajo, da se niso znotraj koalicije doslej nič usklajevali o ključnih spremembah v zdravstvu. Kljub temu so po naših informacijah do očitkov zdravniških organizacij zadržani, tudi v luči policijske stavke, na račun katere bi lahko svoje zahteve zaostrovale še druge poklicne skupine.

Zunanji minister in predsednik DeSUS Karl Erjavec je včeraj ocenil, da gre tudi pri pozivih k zamenjavi ministrice za »čas frontalnega napada na vlado«. Vendarle naj bi bili do ministrovanja Kolar-Celarčeve kritični tudi nekateri v stranki upokojencev, zlasti nekdanji minister za zdravje Tomaž Gantar. Prvak SD Dejan Židan Kolar-Celarčevo sicer vidi kot »pomemben branik javnega zdravstva«, a si hkrati želi, da bi hitreje razreševala ekscese in kadrovske zagate. Svojo verzijo zdravstvene reforme so medtem pripravili v opozicijski NSi. Predloge bodo danes predstavili javnosti, če jim ministrica ne bo prisluhnila, bodo zoper njo po vsej verjetnosti vložili interpelacijo.