Predsednik Mednarodne smučarske zveze (FIS) Gian-Franco Kasper je včeraj pričal na sojenju podpredsedniku FIS Janezu Kocijančiču. Obravnavali so kazensko tožbo Tomaža Lovšeta, nekdanjega predsednika Smučarske zveze Slovenije, ki se nanaša na dogajanje okoli kongresa FIS v Južni Koreji maja 2012.

Kot je znano, se je takrat odločalo o prireditelju svetovnega prvenstva 2017 v nordijskem smučanju. Mediji so takrat pisali, da je Lovše, ko naj bi spoznal, da Planica ne bo izbrana, pošiljal grozilna SMS-sporočila predstavniku Hrvaške Vedranu Pavleku in enemu od menedžerjev FIS. Kocijančič je deset dni po kongresu na tiskovni konferenci dejal, da je morebitna zmaga Planice postala vprašljiva, ko je prišlo obvestilo o Lovšetovih pritiskih, grožnjah in nedostojnih ponudbah, o katerih mu je med drugim poročal tudi Kasper. Govoril je tudi o Lovšetovem čudnem vedenju in da naj bi se predstavljal z ameriško policijsko izkaznico. Zaradi vsega tega ga Lovše toži zaradi žaljive obdolžitve.

Poklicali so varnostnike

Včeraj so govorili o Lovšetovem SMS-sporočilu Pavleku, češ da bo milijon evrov investiral v odstranitev Kasperja, da bodo letele glave, da naj na to opozori Kasperja in tako dalje. Kasper je pričal, da mu je malo pred sejo, na kateri so glasovali o kandidatih za organizacijo prvenstva, Pavlek povedal za ta SMS. Sam ga ni prebral, ker je bil v hrvaščini, mu je pa Pavlek povedal, za kaj gre: da je Lovše napisal, da ga nameravajo uničiti, kar je dojel kot hudo grožnjo. V dvorano za razglasitev rezultatov so zato člane predsedstva FIS pospremili varnostniki – niso šli skozi množico, pač pa skozi stranski vhod. »Po razglasitvi pa so me varnostniki skozi kuhinjo pospremili do moje sobe in vso noč je nisem zapustil,« je razložil Kasper. Povedal je tudi, da ga je Lovše že kak dan ali dva pred tem zmotil med večerjo s predstavniki korejskih oblasti. »Prišel je k mizi in rekel, da moram glasovati zanj. Potem pa je prišel Kocijančič in dejal, naj me pusti pri miru,« je pričal Kasper.

Lovše je včeraj ponovil, da v SMS-sporočilu ni fizično grozil Kasperju, pač pa grozil, da bo potrošil milijon evrov za organizacijo opozicije, ki ga bo odstavila s predsedniškega položaja. Na Kocijančičevo vprašanje, ali se članom predsedstva FIS sme dajati napotke, kako naj glasujejo, je Kasper odgovoril nikalno. Enako tudi na vprašanje, ali mu je ob podobnih glasovanjih kdaj kdo grozil. O tem, ali kandidati smejo ponujati članom predsedstva materialne dobrine, pa je dejal, da zgolj manjša darila v vrednosti do sto švicarskih frankov. Povedal je tudi, da so člani predsedstva vedeli, za katerega kandidata bodo glasovali, še preden so se sploh odpravili v Korejo.

Sojenje se bo nadaljevalo februarja, ko nameravajo zaslišati Pavleka, Primoža Finžgarja, generalnega sekretarja Organizacijskega komiteja Planica 2016, in nekdanjega kranjskogorskega župana Jureta Žerjava.