Praznična predbožična zabava okrožnega oddelka za javno zdravje v centru za osebe z motnjami v razvoju v San Bernardinu pri Los Angelesu se je v sredo dopoldne spremenila v krvavo dramo s štirinajsterico ubitih in 17 ranjenimi ljudmi. Morilca sta bila tam zaposleni 28-letni Syed Farook in njegova leto dni mlajša partnerica Tashfeen Malik. Oborožen z avtomatskima puškama ter polavtomatskima pištolama se je par na proslavo vrnil potem, ko se je Syed na njej domnevno z nekom sprl, vendar policija tega motiva ni dokončno potrdila in še vedno preiskuje možnost načrtovanega morilskega pohoda in tudi terorizma. Farook je sicer ameriški državljan muslimanske vere, a po navedbah znancev in tudi svaka Farhana Khana brez skrajnih stališč. Los Angeles Times je medtem poročal, da se je v ZDA rojeni Farook nedavno mudil v Savdski Arabiji in od tam pripeljal ženo, s katero imata pol leta starega dojenčka, a uradne potrditve teh navedb še ni bilo.

Motiv še ni znan

Medtem ko se policija in drugi preiskovalci ubadajo z motivom najhujšega množičnega strelskega pomora po decembru 2012, ko je 20-letni Adam Lanza v osnovni šoli v Newtownu v Connecticutu pobil 26 ljudi, od tega 20 otrok, so mediji izbrskali nekaj podrobnosti dogajanja. Farook se je v center po prepiru na proslavi vrnil skupaj z ženo, oborožena pa sta bila z dvema avtomatskima puškama in dvema polavtomatskima pištolama in tudi eksplozivnimi napravami. Navzoči so se pred njima skušali skriti za klopi in stole v konferenčni dvorani ali pa se zaklenili v pisarne večnadstropnega poslopja in nekateri med njimi so panično prek mobilnih telefonov klicali svoje najbližje. Policija se je na streljanje odzvala v nekaj minutah, oba napadalca pa sta medtem že zapustila prizorišče zločina s črnim športnim terencem. Policija, FBI in specialne enote so popolnoma zaprle širše območje, kar je omogočilo izsleditev osumljencev, ki, tedaj še neznana, proti pričakovanjem nista zapustila vozila. Hajka z obstreljevanjem se je končala v obračunu para z dvema ducatoma policistov, v katerem sta bila oba ubita, medtem ko je bil eden izmed policistov ranjen. Sprva ni bilo jasno, ali je bilo napadalcev še več, kaže pa, da sta bila vendarle sama, a tudi to je je za preiskovalce uganka. Če bi dejansko šlo za izbruh Farookove jeze po prepiru v centru, kjer je bil zadnjih pet let zaposlen, verjetno ne bi v krvavi pohod povlekel še žene. To zato navaja k drugačnemu motivu, pri čemer FBI ne izključuje terorizma. Da je šlo za vnaprej načrtovano dejanje, naj bi kazalo kar nekaj indicev, med drugim tudi to, da sta šestmesečno hčer zjutraj zaupala Farookovi materi z izgovorom, da je Malikova naročena pri zdravniku.

O še enem v vrsti strelskih napadov, ki so v ZDA skorajda vsakodnevni pojav, so sproti obveščali predsednika Baracka Obamo, ki je med drugim dejal, da so postali »vzorec, ki nima primerjave v svetu« ter da bo treba sprejeti ukrepe, ki tovrstnih morilskih pohodov sicer »ne bodo povsem odpravili, a bodo zagotovili, da se ne bi dogajali tako pogosto«. Znova se je zavzel za »zdravorazumsko zakonodajo« v zvezi z orožjem in dodal, da so v okviru preprečevanja terorizma narejeni seznami ljudi, ki se jim je prepovedano vkrcati na letalo, lahko pa gredo v trgovino in si kupijo orožje, ne da bi jim to kdor koli preprečil.