»Prodaja vinjet se poveča predvsem v prvih dneh decembra, v času božičnih praznikov spet naraste, saj vinjete podarjajo tudi kot darila. Največji bum je v zadnjih dneh januarja, ko potečejo stare letne vinjete,« pravi Nejc Nikolič, poslovodja na Petrolovi bencinski črpalki na Celovški v Ljubljani. Največ povpraševanja je po letnih vinjetah za osebna vozila. Kot pravi Nikolič, lastniki motornih koles v zimskem času ne kupujejo letnih vinjet, saj imajo možnost nakupa polletnih vinjet.

Največji skok prodaje pred petimi leti

Iz podatkov o prodaji vinjet v preteklih sedmih letih je razvidno, da se je prodaja vseh vrst vinjet za vsa vozila najbolj povečala leta 2010. Če so še leta 2009 na Darsu prodali za okoli 96 milijonov evrov vinjet, se je leto kasneje od prodaje v Darsovo blagajno nateklo slabih 131 milijonov evrov. V zadnjih letih je prodaja vinjet nenehno rasla in zadnji dan letošnjega oktobra znašala več kot 158 milijonov evrov. Uradni podatki o letošnji prodaji bodo znani v prihodnjih 14 dneh.

Raje kupite vinjeto, kazen najmanj 300 evrov

Cene vinjet za leto 2016 so ostale nespremenjene, na Darsu so spremenili le barvo vinjet – te so po novem kovinsko zelene. Letna vinjeta za tekoče leto velja od 1. decembra predhodnega leta do 31. januarja prihodnjega leta, skupno torej 14 mesecev. Do 31. januarja 2016 se lahko vozniki po avtocestah in hitrih cestah vozijo še z rdečo vinjeto z letnico 2015. Za letno vinjeto za osebna in bivalna vozila (cestninski razred 2A) boste odšteli 110 evrov, za mesečno 30, za tedensko pa 15 evrov. Polletne vinjete za osebna vozila so bile ukinjene leta 2010.

Cestninski nadzor Darsa vsako leto obravnava v povprečju okoli 48.000 prekrškarjev, ki ne plačajo cestnine oziroma nimajo ustrezne vinjete. Na Darsu pojasnjujejo, da gre tako za tuje kot za domače voznike. In kakšne so kazni? Za vožnjo po slovenskih avtocestah in hitrih cestah (sem spadajo tudi obvoznice) brez veljavne in ustrezno nameščene vinjete boste plačali kazen od 300 do 800 evrov, ob tem pa je treba dodati še strošek nakupa vinjete.

V Avstriji vinjete cenejše, kazni pa nižje

Tudi avstrijske vinjete za leto 2016 so že v prodaji, cene pa v primerjavi s slovenskimi bistveno nižje. Letna avstrijska vinjeta (tako kot slovenska) velja 14 mesecev, in sicer od 1. decembra 2015 do 31. januarja 2016. Če boste vozili po avstrijskih avtocestah in hitrih cestah brez vinjete, boste plačali kazen 120 evrov. In cene? Te so bistveno nižje od slovenskih, saj stane letna vinjeta za vozila nad 3,5 tone 85,70 evra, za dvomesečno vinjeto boste odšteli 25,70 evra, za desetdnevno vinjeto pa 8,80 evra. V sosednji Italiji in na Hrvaškem nimajo vinjetnega sistema pobiranja cestnin. Za primerjavo smo pogledali tudi, koliko stane vožnja po švicarskih avtocestah, kjer so vinjete obvezne že 30 let. Cena letne vinjete za osebno vozilo ali motorno kolo je enotna in znaša 40 švicarskih frankov oziroma 36,93 evra, pri nas pa jo lahko kupite za 38,50 evra. Ceno v evrih namreč v Sloveniji določi dobavitelj in je enaka v državah, kjer je evro nacionalna valuta. Kazen za vožnjo brez vinjete znaša 200 švicarskih frankov (184,64 evra) in nakup nove letne vinjete.

Prodaja vinjet za

osebna vozila narašča

Dars

podatki