Rezultati poslovanj javnih podjetij Energetika Ljubljana, Snaga, Vodovod-kanalizacija, Ljubljanski potniški promet, Žale ter Ljubljanska parkirišča in tržnice kažejo, da so v prvih devetih mesecih letošnjega leta vsa podjetja razen Ljubljanskega potniškega prometa ustvarila dobiček. Najbolje je poslovala Energetika Ljubljana, ki je ustvarila kar 4,47 milijona evrov dobička in s tem celo presegla načrte, ki si jih je družba zastavila ob začetku letošnjega leta.

V Javnem holdingu Ljubljana, pod okriljem katerega delujejo omenjena podjetja, dobre poslovne rezultate Energetike pojasnjujejo z več vzroki. Družba je prihodke povečala, ker je vročo vodo proizvajala na stroškovno učinkovitejši način, in sicer s kombinacijo premoga in lesne biomase, hkrati je znižala tudi stroške goriva. V holdingu so pojasnili, da so se v primerjavi z lanskim letom znižali tudi stroški nakupa zemeljskega plina in da je družba v prvih devetih mesecih proizvedla več električne energije iz lesne biomase ter s tem »dosegla večje prihodke iz naslova podpore za proizvedeno električno energijo iz obnovljivih virov«.

K dobremu poslovnemu rezultatu tri mesece pred koncem leta je pripomoglo tudi aprilsko povišanje izhodiščne cene toplote za 6,18 odstotka. Na račun podražitve je družba pridelala 1,8 milijona evrov več prihodkov, kot je načrtovala. Velja spomniti, da je od dobrih poslovnih rezultatov Energetike odvisno tudi vlaganje družbe v čistejše načine proizvodnje toplote. Energetika mora namreč zaradi strožjih predpisov direktive o industrijskih izpustih znižati količine izpustov, predvsem dušikovih oksidov. Da bi lahko izpolnjevala določbe direktive, mora družba v moščanski termoelektrarni zgraditi plinsko-parno enoto, ki je ocenjena na več kot 100 milijonov evrov. Denar zanjo si družba namerava izposoditi, a da bi posojilo sploh pridobila, se mora pred bankami izkazati z dobrim poslovanjem.

LPP naj bi leto končal v zelenih številkah

Ljubljanski potniški promet je v tem času pridelal 1,86 milijona evrov izgube. V holdingu so pojasnili, da je izguba posledica tega, da niso bile podpisane še vse pogodbe o subvencioniranju.

Ljubljanski potniški promet bo v letošnjem letu od svoje ustanoviteljice Mestne občine Ljubljana prejel 10,5 milijona evrov subvencije zaradi povečanega izvajanja storitev. Občina je v predlogu rebalansa letošnjega proračuna pojasnila, da si Ljubljanski potniški promet namesto le 9 milijonov zasluži še milijon in pol več subvencije, ker je v letošnjem letu uvedel nove avtobusne proge in podaljševal obstoječe. »Še vedno ocenjujemo, da bo družba LPP dosegla pozitiven rezultat na letni ravni,« so prepričani v javnem holdingu.

Cena odvoza odpadkov se bo z novim letom spremenila

V javnem podjetju Snaga so pripravili nove predračunske cene za ravnanje z odpadki v letih 2016 in 2017. Čeprav »so nove predračunske cene nekoliko višje od veljavnih potrjenih cen, se bo strošek na gospodinjstvo spremenil zgolj minimalno: 0d –1 do +2,7 odstotka,« so zagotovili na Snagi.

Informativni izračun Snage za hišo z enim gospodinjstvom, ki ima en zabojnik za mešane komunalne odpadke in enega za biološke, kaže, da bo to gospodinjstvo v prihodnjem letu za odvoz odpadkov plačevalo 10,96 evra namesto sedanjih 11,07. Izračunu za večstanovanjski blok z 202 gospodinjstvi z desetimi zabojniki za komunalne odpadke in štirimi za biološke pa je pokazal, da bo gospodinjstvo prihodnje leto na mesec odštelo 7,18 evrov oziroma 17 centov več kot zdaj. Pri tem velja omeniti, da je Snaga pri informativnih izračunih upoštevala specifično prostornino in povprečno število praznjenj zabojnikov.