Čeprav je 52-letni storilec Franc Ribič iz Dolene mrtev in zoper njega zato ne bo mogoče vložiti obtožnice, bo sobotni incident v Halozah še zaposloval policijo, tožilstvo in sodišča. Ne zgolj zaradi interne preiskave, ali so pripadniki posebne policijske enote upravičeno uporabili strelno orožje in usmrtili Ribiča, potem ko je mož streljal na policista in na službenega psa.

Kot je znano, je imel 44-letni policist D.S. v soboto ponoči veliko sreče. Neprebojni jopič namreč ni ustavil krogle, ki je bila z veliko udarno močjo izstreljena iz Ribičeve kalašnikovke. Vojaški projektil je policista prestrelil v predelu levega ramena, kjer jopič nima dodatne zaščite z neprebojno ploščo, vendar ni poškodoval nobenih življenjsko pomembnih organov. Zato je bil D.S. danes že v domači oskrbi in je do nadaljnjega v bolniškem dopustu. Ribič je huje poškodoval nemškega ovčarja Billya. Mariborskim veterinarjem mu je med nujno operacijo uspelo rešiti življenje in zdaj že okreva.

Strelskega obračuna pa ni preživel storilec, ki je pred spopadom s policisti s svojo avtomatsko puško ustrahoval sosede. Potem ko je poskušal umoriti policista, so pripadniki posebne policijske enote sprožili proti njemu več kot sto strelov in Ribiča smrtno zadeli.

Tožilka in sodnica v soboto ponoči ostali na toplem

Vodstvo policije je nemudoma napovedalo ustanovitev posebne komisije, ki bo obravnavala ta smrtni primer v policijskih postopkih. Hkrati je opozorilo še na sporno okoliščino, da na kraj dogodka nista prišla niti okrožni državni tožilec niti preiskovalna sodnica. Ocenili sta namreč, da njuna prisotnost v Doleni ni potrebna, in sta preiskavo strelskega obračuna povsem prepustili policiji.

»Ko gre za poskus umora policista, bi morala biti na kraju dogodka tožilec in sodnik,« je bil kritičen generalni direktor policije Marjan Fank. Na pristojnem okrožnem sodišču na Ptuju so se izgovarjali, da je dežurna sodnica ocenila, da njena prisotnost v Halozah ni potrebna, ker je bil storilec že mrtev. Je pa odredila sodno obdukcijo in hišno preiskavo. Predsednik ptujskega okrožnega sodišča Andrej Žmavc je v zvezi s tem sporočil, da zoper sodnico ne bo sprožil nadzora. Bo pa epilog doživelo kajmebrigavsko postopanje ptujske tožilke, pa čeprav ta v Doleni pravzaprav ne bi mogla storiti ničesar, saj preiskavo vodi sodnik, ne pa tožilec. Generalni državni tožilec Zvonko Fišer je že odredil državnotožilski strokovni nadzor nad delom v tej zadevi.

»Obstaja namreč verjetnost, da niso bile ustrezno upoštevane zahteve splošnega obveznega navodila o sodelovanju državnega tožilca pri nujnih preiskovalnih dejanjih,« so sporočili z vrhovnega tožilstva. Omenjeno navodilo, ki ga je Fišer izdal decembra leta 2012, namreč v 2. členu jasno določa, kdaj je udeležba državnega tožilca pri nujnih preiskovalnih dejanjih praviloma obvezna. Med naštetimi primeri so navedeni tudi krvni delikti in smrtni primeri, ki izkazujejo elemente kaznivega dejanja.

Policija »pozabila« obvestiti specializirano tožilstvo

Po mnenju generalnega tožilca pa je vprašljiva tudi pravilnost ravnanja policije, ki je o strelskem incidentu obvestila zgolj okrožno tožilstvo na Ptuju, ne pa tudi specializiranega državnega tožilstva, kar terja zakon o državnem tožilstvu. Za obravnavo dejanj, ki jih storijo pooblaščene osebe policije, je namreč izključno pristojen oddelek za preiskovanje in pregon uradnih oseb s posebnimi pooblastili, ki deluje pod okriljem specializiranega tožilstva. V mariborski policijski upravi Fišerjevih očitkov ne komentirajo. Sporočili pa so, da še nista končana kriminalistična preiskava in delo komisije, ki jo je ustanovil generalni direktor policije Fank.