Zmešnjava na čelu UKC Ljubljana se le še povečuje. Po novem ni jasno več niti to, ali je dosedanji vršilec dolžnosti generalnega direktorja UKC Ljubljana Andrej Baričič sploh odstopil. Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je včeraj povedala, da odstopa oziroma obvestila o tem ni prejela, prav tako ga ni prejel predsednik sveta bolnišnice Tomaž Glažar. Tudi v UKC Ljubljana, kjer so v torek potrdili, da je Baričič z začetkom tedna odstopil in da mu je začel teči 15-dnevni odpovedni rok, včeraj niso več vztrajali pri tem podatku.

Svetovali so nam, naj se obrnemo na Baričiča, ki da je trenutno na službeni poti, a na naše telefonske klice se ni odzval. V ponedeljek je premier Miro Cerar sicer povedal, da Baričičevega imenovanja za generalnega direktorja ne bodo podprli. Po neuradnih informacijah naj bi Baričič tik zatem v bolnišnici povedal, da odhaja, in naročil, naj pripravijo vse potrebne dokumente. Kaj se je dogajalo kasneje, je zavito v meglo.

Na ministrstvu za zdravje so nam včeraj potrdili le, da točka o imenovanju novega vršilca dolžnosti ostaja na dnevnem redu ponedeljkove seje sveta bolnišnice. Ali bodo na njej res izbrali Baričičevega naslednika, pa včeraj ni bilo jasno. Bo pa svet odločal o spremembah statuta bolnišnice, ki bodo vplivale tudi na bodoči razpis za generalnega direktorja.

Če bodo predlagane spremembe sprejete, bodoči generalni direktor ne bo več nujno potreboval dodatne izobrazbe na področju upravljanja. In če prej kandidati niso smeli biti pravnomočno obsojeni za naklepno kaznivo dejanje, so po novem ovira le še nepogojne kazni, daljše od pol leta.

»To je nevzdržno«

»To je nevzdržno, nekdo mora prevzeti odgovornost,« je več kot dveletno čakanje na vodstvo s polnim mandatom komentiral Milenko Stankovič, ki vodi sindikat zdravnikov Fides v UKC Ljubljana. V Fidesu so sicer že v torek k odstopu pozvali Tomaža Glažarja in druge člane sveta, ki so Baričiča izbrali za generalnega direktorja. Po njegovem bi morali ob naslednjem izbiranju vodstva ukiniti možnost tajnega glasovanja članov sveta, razmisliti pa bi bilo treba tudi o združitvi sedanjih funkcij generalnega in strokovnega direktorja. UKC bi tako vodil en človek s pomočniki. »Delo v zdravstvu razume le zdravnik. Vse bolj sem prepričan, da je sedanje dvotirno vodenje čisti nesmisel.«