Gazele, najboljša in najhitreje rastoča podjetja, se v ostrem boju na trgu zavzeto posvečajo pravočasnemu prepoznavanju talentov in njihovemu vključevanju v delo. Študente vseh smeri zato vnovič vabijo na hitre zmenke, ki bodo v organizaciji Kariernih centrov Univerze v Ljubljani in Dnevnika potekali v četrtek, 26. novembra, popoldne na fakulteti za upravo. Sodelovala bodo podjetja RSL merilna tehnika, ki je postalo zlata gazela 2015, MI Elektronika, gazela osrednje Slovenije 2014, Halcom, zlata gazela 2003, in Gorenjska banka, podpornik izbora Gazela.

Hitri zmenki so namenjeni predvsem medsebojnemu spoznavanju in odpiranju možnosti za prihodnje sodelovanje. Podjetja imajo tako priložnost, da na nekoliko manj formalen način v treh minutah študentom predstavijo prednosti dela in razvoja pri njih, študenti pa, da predstavijo svoje dosedanje projekte, znanja in izkušnje ter podjetje prepričajo, da za nadaljnjo rast potrebuje prav njih. Študenti bodo dobili napotke za izboljšanje svoje zaposljivosti od najboljših podjetij.

Pričakovanja podjetij in njihova kadrovska politika so zelo jasni. »Potencialne kandidate za zaposlitev spremljamo že v zadnjem letniku šolanja, pri nas opravljajo tudi praktično usposabljanje v okviru šole. Skozi takšno postopno spoznavanje si mladi nabirajo praktične izkušnje, podjetje pa gradi bazo kandidatov, ki so do neke mere že usposobljeni za delo. Potreba po novih sodelavcih pri nas nastopi, ko se dovolj poveča obseg novih naročil. Takrat že imamo ožji izbor kandidatov, ki se lahko hitro pridružijo ekipi,« pojasnjuje Ignac Mertik, direktor podjetja MI Elektronika, ki bo zaradi pravočasnega spoznavanja talentov sodelovalo na hitrih zmenkih, ki so jih poimenovali Povezujemo se!

»Naše podjetje deluje na področju proizvodnje zahtevnih elektrotehničnih izdelkov. Potrebujemo predvsem kader tehničnih profilov, najbolj zaželeno je seveda elektrotehnično znanje, pridobljeno na vseh stopnjah šolanja,« pojasnjuje Mertik. Pot do samostojnosti je glede na delovno mesto pri njih različno dolga. Enostavno delo lahko nekdo samostojno opravlja že po šestih mesecih, za kompleksnejše naloge pa je potrebno več uvajanja. Tehnolog v proizvodnji na primer postane samostojen po dveh letih dela.

Kaj pričakujejo od študentov, je slikovito opisala Ilijana Šuligoj Javornik, ki je odgovorna za kadre v podjetju RLS. »Osnovni podatki o vrsti in stopnji izobrazbe so zapisani v življenjepisu in so osnovna informacija. Kar pričakujemo od mladih kandidatov, je večji poudarek na predstavitvi interesov in izkušenj, ki so jih pridobili v različnih vlogah. Praksa kaže, da mladi premalo izpostavljajo svoje izkušnje na predstavitvah in jih podcenjujejo. Zgodilo se je, da je kandidatka predstavila skop življenjepis in na kratko sklenila, da nima izkušenj. V treh minutah pogovora se je izkazalo, da je dva meseca sodelovala pri projektu gradnje energetskega objekta v Kitajski in v času študija dvakrat po mesec dni preživela v Kanadi, kjer je delala za lokalni časopis in izpopolnjevala znanje jezika.«

Ilijana Šuligoj Javornik mlade nagovarja tudi s primerom študentke, ki je trdila, da nima izkušenj, saj še ni bila zaposlena. »Na koncu se je izkazalo, da je ves čas študija pomagala očetu voditi manjše domače podjetje. Nato je začudeno vprašala, ali to tudi šteje. Delodajalci od mladih diplomantov ne pričakujemo delovnih izkušenj. Pričakujemo pa predstavitev življenjskih izkušenj, ki so si jih pridobili v različnih vlogah v času študija, pri sodelovanju v prostovoljnih organizacijah, športnih društvih, na morebitnih izmenjavah v tujini.«

Študenti se lahko na hitre zmenke prijavijo na elektronski naslov sabina.znidarsic-zagar@uni-lj.si. Izbrane študente bodo na srečanje z gazelami sodelavci kariernih centrov pripravili na posebni delavnici, ki bo predvidoma 20. novembra. jpš