Domnevno povzročiteljico grozljive tragedije v Križah pri Tržiču, 40-letno Lonko Uršulo Prešeren, ki jo sumijo umora 50-letne Ine Pličanič, so včeraj pozno popoldne iz policijskega pridržanja z rešilnim avtomobilom pripeljali na kranjsko sodišče. Pred preiskovalno sodnico Andrijano Ahačič so jo prinesli na nosilih. Po zelo kratkem zaslišanju, trajalo je le približno četrt ure, je sodnica odredila 48-urno sodno pridržanje, saj osumljena očitno ni bila v takem zdravstvenem stanju, da bi bila sposobna odgovarjati na sodničina vprašanja. Sodnica bo torej zaslišanje opravila najverjetneje jutri.

Okoliščine okrutnega zločina v Križah še vedno burijo duhove. Umorjena je bila sicer avtorica knjige s »pravljicami za odrasle« Karolina maščevalka, v Križah je bivala le kratek čas, a se je z najemodajalko, zdaj osumljeno njenega umora, očitno poznala že prej.

Okultne igre vodile do tragedije

Osumljena Lonka Uršula Prešeren naj bi se namreč ukvarjala z okultizmom, na to, da so se v hiši v Križah dogajale čudne stvari, da so v noči na nedeljo, ko se je zgodil zločin, v hiši gorele luči, so nas sosedje opozarjali že v nedeljo popoldne. Vse podrobnosti dogajanja vsaj javnosti verjetno nikoli ne bodo povsem razjasnjene, na dan pa vendarle prihajajo ocene, da je bila Ina Pličanič žrtev okultne igre dveh žensk in da je Prešernova na koncu s škarjami večkrat zabodla Pličaničevo, kar je bilo zanjo usodno.

Kot smo neuradno izvedeli od ljudi, ki so se že ukvarjali z dogajanjem v hiši v Križah, je bila Lonja (vzdevek Prešernove) ocenjena vsaj kot »posebna« zaradi načina dojemanja okolja okoli sebe in tudi svojih ravnanj. Pri tem pa nasilje nikdar ni bilo izpostavljeno do take mere, da bi center za socialno delo ocenil, da je nujen odvzem njenega otroka, ki obiskuje osnovno šolo. Prav izpostavljenost otroka v celotni zgodbi pa je zdaj največji problem za vse, ki skušajo ob tragičnih dogodkih zaščititi fantiča.

O podrobnostih kmalu na sodišču

Policija okoliščin umora javno še ni pojasnila oziroma ni postregla z jasno razlago vzroka smrti Pličaničeve. To je za zahtevno preiskavo sicer logično, a obenem »ljudski glas« dodaja grozljive podrobnosti o dogodku, ki je vsekakor že presegel okvire družinske tragedije. Prav zaradi tega bo pri vsem skupaj zagotovo ključna tudi ocena duševnega stanja osumljenke v času umora. Ne nazadnje je Prešernova po dejanju sosede zaprosila, da ji pomagajo skriti truplo. Vse to bo seveda stvar presoje sodišča, nobenega dvoma namreč ni, da bo Prešernova v kratkem morala sesti na zatožno klop. Včeraj sta bila na zaslišanju prisotna tudi njen zagovornik po službeni dolžnosti odvetnik Bogdan Greif in državna tožilka Helga Dobrin.