»Začelo se je leta 2011, ko sem opazil, da se mi v vidnem polju desnega očesa pojavlja sivina,« je svoje težave opisal tožnik. Sumili so na optični nevritis vidnega živca oziroma na multiplo sklerozo. Po terapiji je dobil napotnico za MRI, ki jo je maja 2012 opravil v Medilabu. Njihov zdravnik je v izvid napisal, da ni nobenih patoloških sprememb, zaradi česar je zdravnica na nevrološki kliniki sklepala, da je bilo zdravljenje učinkovito. Naročila mu je, naj se z novim izvidom MRI oglasi na kontrolo čez eno leto. A vid se mu je nato začel izrazito slabšati, zato se je za pregled prijavil že precej prej. Dobil je nov datum, oktobra 2012, ko je imel tudi že močne bolečine. Spet so mu slikali glavo, tokrat pa ugotovili tumor na desnem vidnem živcu. Začudeni, kako je to mogoče, da je šlo samo v nekaj mesecih z očesom tako na slabše, so primerjali obe sliki MRI in ugotovili, da je bila tudi že na Medilabovi vidna močna sprememba oziroma odebelitev živca. Da je bil »izvid b. p.« napaka, je pozneje priznal tudi Medilabov zdravnik in se opravičil. Pojasnil je, da je pomešal slike dveh bolnikov.

Medilab krivi kirurški poseg

»Zdravniki so mi rekli, da bolezen zelo napreduje in da je treba takoj ukrepati. Trinajstega februarja sem imel operacijo, kjer so mi odstranili desni živec in zrklo. Nadaljnja histološka preiskava pa je pokazala, da so se tumorske spremembe tudi že razširile,« je povedal Ljubljančan, ki je na desno oko zdaj slep, zdravniki pa mu obetajo tudi spremembe na levem očesu. »Oko je vdrto, izgubil sem globinski vid, zaradi česar imam vsakodnevno težave: ko hodim po ulici, doma, v službi sem zdaj bolj na stranskem tiru – pri pogajanjih s strankami, na primer, ne sodelujem več. Opustiti sem moral hobije, na primer spajkanje tiskanih vezij, prej sem s kolegom redno treniral badminton. Ponoči slabo vidim, zaletavam se. Še vedno lahko vozim avto, a pogosto potrebujem počitek, sploh parkiranje je problem,« je našteval tožnik, ki od Medilaba zahteva 49.300 evrov odškodnine. Žena pa terja 4500 evrov kot zadoščenje za duševne bolečine, ki jih je in jih še doživlja zaradi njegove težke invalidnosti.

Sodnica Tatjana Turk Pilič bo zdaj povprašala medicinskega izvedenca, ali je Medilab res odgovoren za pacientovo sedanje zdravstveno stanje. Medilab to zanika rekoč, da je njegova slepota posledica radikalnega kirurškega posega. Dvomi, da je bila odločitev zanj pravilna, in pri tem navaja, da bi bilo morda primernejše zdravljenje z obsevanjem. Druga stran odgovarja, da je operacijo svetovalo več specialistov iz Ljubljane, Maribora in Nemčije, češ da obsevanje na to vrsto tumorjev zelo slabo učinkuje ali sploh ne. Poleg tega bi bilo oko po obsevanju zelo prizadeto in bi bila odstranitev živca in zrkla prej ali slej nujno potrebna.