Ustanovitelj Wikileaksa, 44-letni Avstralec Julian Assange, ima od včeraj svobodnejši razgled iz ekvadorskega veleposlaništva v Londonu, iz katerega ni stopil že od junija 2012, ko je zakorakal vanj in zaprosil za politično zatočišče, da ga Britanci ne bi aretirali in izročili Švedom. Na stopnišču in okrog stanovanjskega bloka, v katerem je skromno majhno veleposlaništvo Ekvadorja, ni več uniformiranih policistov, ki so bili tam dobra tri leta 24 ur na dan in otoške davkoplačevalce stali 12,6 milijona funtov.

To pa ne pomeni, da bo Assange kmalu odkorakal iz veleposlaništva kot svoboden človek. Londonska policija je pisno sporočila, da je opustila samo neprekinjeni nadzor uniformiranih policistov. »V primeru, da bo Assange zapustil veleposlaništvo, bomo uvedli določeno število odkritih in prikritih taktik, da bi ga aretirali. Kot pri drugih javnih službah tudi pri nas sredstva niso neomejena,« je rečeno v izjavi, ki potrjuje, da ne gre za posledico javnosti neznane diplomatske ali pravne rešitev tega na videz bizarnega problema, ampak za denar. To pa pomeni, da se njegov položaj ni bistveno spremenil.

Zastaranje treh od štirih obtožb

Sredi avgusta so (po švedskih zakonih) zastarale tri od štirih obtožb spolnih prestopkov, ki naj bi jih zagrešil na Švedskem leta 2010. Nekdanji švedski oboževalki, ki sta prostovoljno spali z njim, sta ga obtožili različnih spolnih prestopkov, potem ko sta se spoznali in ugotovili, da sta z njim spali v istem tednu, in šele ko jima je policija na podlagi natančnega opisa dogajanj v postelji povedala, česa vse ga lahko obtožita. Ta obtožba zastara po desetih letih. Zadnje, česar si Britanci želijo je, da bi Assange v ekvadorskem veleposlaništvu v Londonu ostal še pet let. Kljub znižanju izdatkov po umiku uniformiranih policistov jim bo Assange še vedno prinašal ne samo stroške, ampak tudi problem, ki bi se ga radi iznebili.

Švedsko tožilstvo ga ni ničesar obtožilo, želi pa ga zaslišati, da bi se odločilo ali, ali želi preiskovati zdaj samo še eno obtožbo. Assange se ni branil zaslišanja, noče pa na zaslišanje na Švedsko, ker trdi, da bi ga Švedi izročili Ameriki, kjer bi ga zaradi razkritij Wikileaksa kazensko preganjali in v najhujšem primeru obsodili celo na smrt. Ekvador Britanijo še vedno obtožuje, da se ne zanima za diplomatsko rešitev.

Morda pa se bo zdaj, brez policistov okrog veleposlaništva, lažje našla drugačna rešitev. Po eni od idej bi lahko zapustil veleposlaništvo preoblečen in maskiran, se izgubil v množici kupcev v bližnji trgovini Harrods in se podal do najbližjega helikopterskega pristajališča, od tam pa že nekako do letališča… Assangeu je verjetno bolj simpatična in varnejša ideja, da bi ga Ekvador imenoval za enega izmed petih diplomatskih predstavnikov v OZN in da bi ga odpeljali iz veleposlaništva kot diplomata z imuniteto. Nekateri trdijo, da je pripravljen »odsedeti« še pet let v ekvadorskem veleposlaništvu.