Ker se razmere v medijskih hišah in novinarstvu nasploh vse bolj zaostrujejo, sta Društvo novinarjev Slovenije (DNS) in Sindikat novinarjev Slovenije (SNS) sinoči pripravila problemsko konferenco. »Trditi, da so pred nami težki časi, bi bilo preskromno. Pet let kriz vseh vrst je dodobra načelo panogo in medijske hiše, v katerih delamo,« je uvodoma poudaril Dnevnikov novinar Primož Cirman.

»Novinarji imamo tri možnosti«

Delova novinarka Mojca Zabukovec je izpostavila raziskavo Evropske zveze novinarjev, po kateri je med novinarji kar 60 odstotkov atipičnih delavcev: »To so netipične oblike zaposlitev, ki kažejo na razvrednotenje novinarskega poklica.« Podpredsednik SNS Mario Belovič in Dnevnikova novinarka Kristina Božič pa sta opozorila, da prekarizacija novinarskega poklica ni (več) zgolj generacijska. »Na tej poti so tudi starejši novinarji,« je potrdil Belovič.

Po Cirmanovem mnenju imajo zato novinarji tri možnosti: »Prva je, da počnemo isto kot do zdaj. Tiho opazujemo, kaj se dogaja. Druga možnost je delati kakovostno, ustvarjati presežke, zbirati pogum za nove projekte in nabirati nova znanja. A ta sama po sebi morda ne bo dovolj. Zato predlagam še tretjo možnost: začnimo govoriti o tem, kar se dogaja. Kolegom v redakciji, iz drugih medijev, morda celo javnosti, na katero smo v zadnjih letih pogosto pozabili. Pripovedujte, kdo pritiska in zakaj. Še vedno nas je veliko. In skupaj smo najmočnejši.« Da se morajo novinarji začeti pogovarjati in sodelovati, je poudaril tudi voditelj Odmevov na TV Slovenija Igor E. Bergant in izpostavil že osnovne težave, ki jih imajo mediji s povzemanjem novic svojih konkurentov, saj velikokrat vira sploh ne navedejo.

Novinarji so včeraj oblikovali tudi zahteve, s katerimi bodo pozvali uredništva, državo, lastnike medijev in javnost, da prenehajo pustošiti medijski prostor.

Osvežitve v novinarski organizaciji

DNS, ki je letos praznoval 110. obletnico obstoja, je včeraj dobil tudi novo vodstvo. Člani so za novo predsednico izvolili Večerovo novinarko in dosedanjo članico upravnega odbora Petro Lesjak Tušek, ki bo tako po dobrih štirih letih na tem mestu zamenjala Matijo Stepišnika. »Osrednji je boj za novinarske profesionalne standarde. Za kakovostno novinarstvo, novinarje z znanjem in kompetencami ter s tem povezano tudi ustreznim položajem in pogoji za uresničevanje standardov. Proti nadaljnji degradaciji poklica na vseh ravneh. Tvorno, ko je treba, a tudi uporno,« je napovedala nekdanja novinarka Radia Slovenija, sicer pa univerzitetna diplomirana novinarka in magistrica komunikoloških znanosti.

Poleg Stepišnika so se v upravni odbor prebili še Manica Ambrožič (Televizija Slovenija), Primož Cirman, Jernej Verbič, Blaž Petkovič (vsi Dnevnik), Blaž Močnik, Boštjan Videmšek (oba Delo), Tjaša Slokar Kos (Pop TV), Tanja Starič (Radio Slovenija) in Mojca Zorko (STA). V Novinarskem častnem razsodišču bodo v novem mandatu sedeli dosedanja predsednica Ranka Ivelja (Dnevnik), upokojena novinarja Gojko Bervar in Neva Železnik, Sonja Merljak (Delo), Tatjana Pirc (Radio Slovenija), kot predstavnik javnosti pa tudi Jernej Rovšek iz urada varuhinje človekovih pravic. pb