Na Kubi se bo papež Frančišek verjetno srečal z bivšim voditeljem Fidelom Castrom, v Vatikanu pa niso želeli komentirati predvidevanj, da bo v ZDA sprejel nekatere žrtve spolnih zlorab tamkajšnjih klerikov. Federico Lombardi, tiskovni predstavnik svetega sedeža, je v zvezi s slednjim dejal samo, da bodo mediji pravočasno obveščeni, če bo do omenjenega srečanja prišlo. Zavrnil pa je namige, da bi se papež med obiskom na sedežu Združenih narodov v New Yorku srečal z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, čeprav tudi ta možnost ni povsem izključena.

Kakor koli, Frančiškova najdaljša pot na tuje doslej – na Kubi in v ZDA bo od 19. do 27. septembra – bo v marsičem odvisna od dogovorov v zadnjih minutah, ustavil pa se bo v treh mestih na karibskem otoku ter tudi v treh ameriškim mestih. Za večino medijev je pri tem zanimivo, da Jorge Mario Bergoglio, kakor se je Frančišek imenoval pred prevzemom Petrovega nasledstva, še nikoli doslej ni obiskal Združenih držav, kot argentinski škof pa je tudi imel le kratek postanek na havanskem letališču, tako da sta obe državi zanj nova izkušnja. Po Lombardijevih navedbah se je zato za svojo tokratno pastoralno in tudi politično pot še posebej dobro pripravil.

Fidelov tretji papež

Kot rečeno, Frančiškovo srečanje s Fidelom Castrom še ni potrjeno, je pa verjetno med njegovim obiskom Havane v soboto ali nedeljo. Če se bo to zgodilo, bo Fidel na Kubi pozdravil še tretjega papeža, potem ko je Janez Pavel II. leta 1998 kot prvi rimski škof obiskal ta karibski otok, Benedikt XVI. pa se je s starejšim od bratov Castro zasebno srečal pred tremi leti, ko je ta že predal oblast mlajšemu Raulu. V pričakovanju papeževega tokratnega obiska se kubanska prestolnica opazno preoblači, vendar bodo po navedbah poročevalcev iz Havane obnovili le tisti del mesta, kjer se bo predvidoma mudil Frančišek.

Za politično gesto pa je poskrbela tamkajšnja vlada, ki je pred dnevi pomilostila 3522 zapornikov, pri čemer so kot kriterije uporabili njihovo starost nad 60 let oziroma mladost pod 20 let. Pomilostili so tudi večje število žensk ter tujce, za katere so njihove države obljubile, da jih bodo prevzele. Ali so med njimi zaporniki, ki jih mednarodne organizacije za človekove pravice štejejo za politične, še ni znano, ker niso objavljena imena pomiloščenih. Vsekakor pa gre za najštevilnejšo pomilostitev od kubanske revolucije leta 1959. Oblasti v Havani so sicer v znamenje dobre volje ob nedavni zgodovinski normalizaciji odnosov z ZDA pomilostile 53 zapornikov, ki jih je Washington označil za politične.

Kar zadeva ameriški del papeževe poti čez Atlantik, bo ta dosegla vrhunec z njegovim nagovorom Združenih narodov prihodnji petek. Trenutno pa je v največjem pričakovanju tamkajšnja turistična dejavnost, ki si v New Yorku, Washingtonu in Filadelfiji obeta milijonski obisk. V ameriškem stilu se skušajo s papeževim obiskom okoristiti vsi, od prodajalcev slaščic s papeževo podobo do turističnih agencij.

Zvezni preiskovalni urad (FBI) je sporočil, da je neki petnajstletnik, sledeč spletnim navodilom Islamske države, načrtoval atentat na Frančiška. V Filadelfiji pričakujejo, da bo papeža na odprtem prostoru pozdravilo kar dva milijona ljudi, kar bo z varnostnega vidika za ameriške oblasti še poseben zalogaj.