»Ni treba vzeti prve luknje, ampak primerjajte več stanovanj,« vsako leto opozarjajo v zavodu Študentska svetovalnica. Študentom, ki iščejo sobo v septembru, svetujejo, naj ne sklepajo dogovorov na vrat na nos, ampak naj raje nekaj časa spijo pri prijateljih in počakajo do sredine oktobra, ko se bo povpraševanje malo umirilo. Njihove izkušnje kažejo, da se mladi ne zavedajo, da so oni tisti, ki lahko narekujejo razmere na trgu študentskih sob.

Pet nasvetov za študente:

Pred iskanjem sobe si priskrbite univerzalni obrazec najemne pogodbe in ga primerjajte z lastnikovo pogodbo. Če se lastnik s tem ne bo strinjal, je to že lahko znamenje, da je bolje oditi drugam.

V pogodbi je treba čim natančneje opredeliti obveznosti, predvsem pri stroških – da stroške zaradi dotrajanosti stanovanja plača lastnik, v katerih primerih dobite varščino nazaj itd. Stroške plačila v rezervni sklad po zakonu nosi lastnik stanovanja, medtem ko nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča plača najemnik.

Ustrezno dokumentirajte vsako plačilo – od lastnika zahtevajte potrdilo, ko mu predate varščino in najemnino, še bolje se je dogovoriti o plačevanju po transakcijskem računu.

Ob vselitvi fotografirajte stanje sobe oziroma vseh prostorov, saj je to zelo koristno kot dokaz, da so nekatere pomanjkljivosti obstajale še pred vašo vselitvijo.

V vsaki stiski se lahko obrnete na Študentsko svetovalnico, kjer ponujajo brezplačno pravno svetovanje. Lahko jim pišite na elektronski naslov info@svetovalnica.com, jih pokličite na številko 01/438 02 53 ali pa se v času uradnih ur kar osebno oglasite pri njih na Kersnikovi 4. Uporabni nasveti se najdejo tudi na njihovem forumu in facebooku.