Medtem ko konzorcij Strabag končuje gradnjo objektov za obdelavo bioloških in ostanka mešanih komunalnih odpadkov, se zapleta med javnim podjetjem Snaga in nekaterimi občinami, ki so pristopile k projektu gradnje regijskega centra za ravnanje z odpadki (RCERO). Okrog deset občin ima po besedah direktorja Snage Janka Kramžarja pomisleke, zato se je Snaga z njimi sestala v sredo. Po direktorjevih besedah je srečanje dalo »nastavke, da lahko morebitne nesporazume razrešimo«.

Ne želijo si zaostrovanja odnosov, temveč rešitve

Tudi župan občine Vrhnika Stojan Jakin je sestanek ocenil kot dober. »Prvič po tem, ko smo opozorili, da se občine pristopnice počutimo v neenakopravnem položaju glede na občine, ki so lastnice Snage, smo se začeli pogovarjati, ne pa prepričevati,« je povedal Jakin. »Glede na to, da postopek dogovarjanja in reševanja odprtih vprašanj še traja, se v tem trenutku ne moremo izreči o njegovi vsebini, prav tako ni mogoče govoriti o pomislekih, saj so dogovori o vseh bistvenih elementih bodočega sodelovanja še v fazi dogovarjanja,« pa so trenutno situacijo komentirali na Mestni občini Koper. Poleg občin Vrhnika in Koper imajo pomisleke še občine Borovnica, Bloke, Gorenja vas - Poljane, Log - Dragomer, Loški Potok, Pivka in Postojna.

Jakin je pojasnil, da nekatere občine, ki niso ustanoviteljice javnega podjetja Snaga, skrbi pomanjkanje možnosti soodločanja in vplivanja denimo na ceno in nasploh na politiko Snage pri upravljanju regijskega centra za ravnanje z odpadki. Kramžar je včeraj zagotovil, da so odnosi med vsemi občinami, ki so pristopile k RCERO, enakovredni. Ravno zaradi tega so pogodbe o pristopu po Kramžarjevih besedah oblikovali tako, »da omogočajo dolgoročno enakovredno obravnavo vseh občin. Ključnih elementov pogodbe ni mogoče individualno spreminjati. Le tako se je moč izogniti dvomu, da bi imela katera od občin drugačen ali kakorkoli privilegiran položaj.« Kramžar je še dodal, da bo pogodbena določila mogoče spreminjati le ob soglasju vseh sodelujočih občin. Direktor Snage je optimističen, da se bodo z občinami dogovorili, saj je povedal, da sodnih sporov z njimi ne pričakuje.

Z višino pribitka ni bila zadovoljna nobena stran

Po napovedih Snage bodo občine, ki v ta projekt vlagajo svoj denar, za predelavo tone prejetih bioloških odpadkov plačevale 71, za tono prejetih preostalih komunalnih odpadkov pa 124 evrov. Ostalih 20 občin, ki v center ne vlagajo svojega denarja, pa bo k tem cenam moralo plačevati še pribitek v višini petih odstotkov. Kramžar je prepričan, da je višina pribitka ravno pravšnja, ker z njo niso bile zadovoljne niti občine vlagateljice niti občine, ki bodo pribitek plačevale.

Pribitek na ceno so po Kramžarjevih besedah že od vsega začetka predvideli zato, ker so občine, ki so dale denar za ljubljanski regijski center, imele še cel kup drugih obveznosti. Morale so namreč zagotoviti prostor za gradnjo, pridobiti so morale vsa potrebna dovoljenja, samo v pripravo projekta so vložile približno štiri milijone evrov, zagotoviti so morale dodaten denar, hkrati pa že ves čas nosijo vsa tveganja.