Podjetje GfK Slovenija je vprašalo 512 ljudi, katere so njihove najljubše serije. Natančneje, pomislite na televizijske serije, ki ste jih gledali v preteklosti ali jih spremljate trenutno, in navedite tri najljubše, so vprašali raziskovalci. Nekateri rezultati med vprašanimi, starimi med 15 in 65 let, so pravzaprav pričakovani, je pa zanimivo, da so se med deseterico največkrat omenjenih znašle tudi nanizanke, ki jih že dolga leta ne snemajo več. A naša redakcija se ne bo zaustavila zgolj pri rezultatih agencije GfK, šli bomo korak naprej in pri vsaki seriji, ki se je uvrstila med najboljše, pripisali še nekaj podatkov s strani IMDB ter številke o gledanosti, ki so jih objavili v ZDA. Konec koncev je večina serij ameriških.

Ena žlahtna štorija

Na prvo mesto med največkrat omenjenimi se je povzpela letos posneta serija, ki je izstrelila na vrh popularnosti ne samo Planet TV, kjer se serija vrti, ampak tudi Goriška brda in dvorec Gredič v Ceglem, kjer liki živijo. Limonada, kakršne Slovenija še ni imela, ima večjo gledanost na ekranih kot alpsko smučanje in nogometna reprezentanca, a pri agenciji GfK tega niti niso merili. So pa namerili, da jo med najboljše tri uvršča 9,6 odstotka vprašanih, na prvo mesto pa 6,1 odstotka. Nadaljevanka, ki ima svojo turistično transverzalo in svoje vino, se bo nadaljevala v jesenskih terminih, znak velike popularnosti pa je tudi dejstvo, da so vse naše televizije, vključno z nacionalko, začele graditi svoje programe na podobnih serijah (ali vsaj ponavljati podobne iz preteklosti). Avtorji zgodbe so Vojko Anzeljc, Tomaž Grubar in Sašo Kolarič, v zgodbi o Bertu Špacapanu in njegovih hčerkah pa igrajo Janez Starina, Vesna Pernarčič, Ana Dolinar, Medea Novak, Ajda Smrekar, Matjaž Javšnik, Milan Vodopivec…

Igra prestolov

Game of Thrones, kot je originalni naslov ameriške serije, je omenilo 9 odstotkov vseh vprašanih, a jo je na prvo mesto postavilo le 4,1 odstotka anketirancev. Gre za serijo, ki je letošnjo pomlad doživela že peto sezono (premierno so jo prevajali 17. aprila 2011) in bo leta 2016 tudi šesto. Serijo po fantastičnih romanih Georgea R. R. Martina predvaja televizijska hiša HBO, gledanost in število nagrad pa dosegata, vsaj v ZDA, neverjetne številke. Povprečno si je zadnjo sezono (vsako sezono je deset nadaljevanj) ogledalo skoraj sedem milijonov ljudi, na večer, seveda.

Preiskovalci na delu

NCIS (Naval Criminal Investigative Service) je kriminalna serija o izmišljeni mornariški kriminalistični enoti, ki odkriva zločine v ameriški mornarici. NCIS je sorodnica serij JAG, NCIS: Los Angeles in NCIS: New Orleans, ki se je prvič zavrtela leta 2003 in se je letošnjega maja odvrtela že dvanajsto sezono. Še vedno ji gre dobro. Letos je bila (doslej) tretja serija leta v ZDA, s povprečno 18 milijonov gledalcev na večer. Pri nas jo med najboljše tri uvršča 5,9 odstotka gledalcev, za 2,9 odstotka pa je celo najboljša, kar jih lahko vidimo na naših ekranih.

Prijatelji

Friends je bila kratka NBC-jeva humoristična serija (sitcom), ki je med največje katapultirala igralce Jennifer Aniston, Courteney Cox, Liso Kudrow, Matta LeBlanca, Matthewa Perryja in Davida Schwimmerja. Premierno so serijo avtorjev Davida Crana in Marte Kauffman predvajali 22. septembra 1994, zadnji del pa 6. maja 2004. V povprečju si je serijo v ZDA ogledalo več kot 20 milijonov gledalcev, največ zadnji del, kar 52 milijonov. Pri nas jo še vedno vrtijo, a zdi se, da je izmerjena popularnost znak stare slave.

Veliki pokovci

The Big Bang Theory je pri nas prepričala 5,1 odstotka anketiranih. Kratko humoristično serijo o dveh fizikih (igrata Johnny Galecki in Jim Parsons), ki živita z natakarico (igra jo Kaley Cuoco), sta si izmislila Chuck Lorre in Bill Prady. Prvo nadaljevanje je bilo na ekranih septembra 2004, pravi ljubitelji pa gotovo vedo, da se bo septembra začela vrteti že deveta sezona te situacijske komedije. Zakaj? Predvsem zato, ker so rezultati gledanosti CBS-ove serije izjemni. Lani so imeli povprečje 18 milijonov gledalcev na nadaljevanje.

Na kraju zločina

CSI, skrajšano za Crime Scene Investigation, je med tri serije v pričujoči anketi postavilo 4,7 odstotka slovenskih gledalcev. Gre za kriminalko, ki so jo začeli predvajati leta 2000 in je do letos zbrala nekaj sto različnih nagrad ter navdušila mlade za poklic forenzika. Mimogrede, 30-sekundni oglas med nadaljevanko stane povprečno okoli 262 tisoč dolarjev. V povprečju je serijo gledalo tudi že več kot 26 milijonov ljudi, zadnjo sezono pa okoli 8 milijonov. Serija je sorodnica nadaljevank CSI: Miami, CSI: NY in CSI: Cyber. Septembra pa prihaja tudi televizijski film.

Mentalist

Za Mentalista se je v naših krajih odločilo 4,3 odstotka anketirancev. Kriminalno-fantastična serija, katere zadnje nadaljevanje se je, kot kaže, odvrtelo letošnjega 18. februarja, je sicer v ZDA, kjer je njen dom, dosegla nekaj lepih rezultatov, število gledalcev pa je v zadnjih treh sezonah očitno upadalo. Zadnjo sezono so imeli 11 milijonov gledalcev na serijo, na začetku predvajanja, leta 2008, pa kar 17,5 milijona. Kaj počasi odvrača gledalce od človeka (igra ga Simon Baker), ki pomaga preiskovalcem s tem, da občasno bere misli, ni povsem jasno.

Zdravnikova vest

House M.D. je imel nekaj let v Sloveniji zelo zveste privržence, potem pa je genialni, a tečni zdravnik (angleški igralec Hugh Laurie), ki je imel težave z mamili in s šefi, začel naši publiki presedati. Vseeno jih 4,1 odstotka meni, da gre za izjemno serijo. Posneli so osem sezon (v letih 2004 do 2008). Serija, ki je imela pri nas malce neposrečen naslov, je v ZDA najvišjo gledanost dosegala tretje leto, v povprečju 19,4 milijona gledalcev, najmanj so jih imeli ob koncu leta 2012, le še malo več kot 8 milijonov na nadaljevanje.

Talenti v belem

Grey's Anatomy je ena najbolj znanih serij iz žanra zdravniških nadaljevank, gre za logično nadaljevanje literature s skupnim imenom »dr. roman«. Enako kot pri ciničnem »Housu« je pri romantičnih Talentih v belem delež anketirancev 4,1 odstotka. V ZDA, kjer se bo čez manj kot en mesec začela vrteti že dvanajsta sezona, pa so številke bolj razburljive. V letih 2005, 2006 in 2007 se je gledanost gibala med 18 in 20 milijoni na serijo, lani pa jih je gledalo »samo« še 11 milijonov in zdi se, da bi lahko bila sezona 2015-16 zadnja za Talente v belem.

Komisar Rex

Kommissar Rex, kot je originalni nemški naslov, ali Il commissario Rex po italijansko, ima pri nas 3,9 odstotka gledalcev, ki ga ocenjujejo za pomembno serijo. Najprej v avstrijski (od leta 1994 do 2004), potem pa še italijanski verziji (od leta 2008 do 2015) so se zamenjali doslej trije nemški ovčarji in štirje policisti, ki jih vodijo skozi težke kriminalne zgodbe. Komisar Rex je, če ne veste, simpatičen pes, ki s svojo spretnostjo pomaga policiji v boju s pretkanimi nepridipravi. In na koncu, kljub težavam, vedno zmaga.