Černi gad je skupno ime štirih zgodovinskih televizijskih nadaljevank, v vsaki od njih pa kot osrednji lik nastopa Edmund Blackadder (igra ga Rowan Atkinson). Blackadder je predstavnik ene od britanskih dinastij, v vsaki od sezon pa je lik na neki način potomec lika iz prejšnje sezone – pa čeprav je Černi gad povečini samski, tako da ni znano, kdaj in kako mu je sploh uspelo poskrbeti za nadaljevanje rodbine. Ne glede na okoliščine osrednjemu liku uspe plezati po družbeni lestvici, si nakopičiti vse več bogastva, ob vsem tem pa ostaja ciničen in strahopeten oportunist. Družbo vsakemu od njih delajo lakaj Baldrick in njegovi potomci. Njihova inteligenca in skrb za higieno padata sorazmerno z dvigom intelektualnih sposobnosti njihovega gospodarja. Začetek serije je postavljen v leto 1485 (v čas izmišljenega Riharda IV.), druga serija v zlato dobo Velike Britanije, ko ji je vladala Elizabeta I., tretja v čas vladavine Jurija III. na konec 18. in začetek 19. stoletja, četrta pa v čas prve svetovne vojne leta 1917.

Sir Tony Robinson, ki je v Černem gadu navduševal v vlogi zvestega, a nezanesljivega lakaja Baldricka, je pred dnevi za britanski Sun potrdil možnost snemanja novih delov serije. »Govoril sem s skoraj celotno zasedbo in edina težava bi lahko bila plača Hugha Laurieja. Zdaj je velik zvezdnik – oziroma vsaj misli, da je,« se je britanski komik pošalil glede kolegove (nekdanje) priljubljenosti v vlogi zdravnika Gregoryja Housa. Na vrhuncu priljubljenosti nanizanke Zdravnikova vest (House M. D.) naj bi Laurie za vsako epizodo prejel po 340.000 evrov. Laurie je v nanizanki redno nastopal, povečini v treh različnih vlogah, v vmesnem času pa je s soigralcem in prijateljem Stephenom Fryjem delal na številnih komičnih projektih, med drugim kot duo komikov »Fry in Laurie«.

Očitno Rowan Atkinson, ki v Černem gadu igra naslovno vlogo, (pre)visokega honorarja ne bo zahteval ali pa soigralcev to vsaj ne skrbi pretirano. Z likom gospoda Beana je sicer zaslovel sredi 90. let, serijo so predvajali v 245 državah po svetu, istoimenski film, ki so ga posneli nekaj let pozneje, pa je bil tretji največji zaslužkar britanske filmske industrije. Dobro se je odrezal tudi s filmom Johnny English, ki je nekakšna mešanica Beana in Bonda. A v tej vlogi ni tako užival kot pri liku lorda Edmunda Blackadderja: »Rad sem ga imel, ker sem imel pri ustvarjanju občutek deljene odgovornosti – skrbi snemanja sem namreč lahko delil s polovico ducata izjemnih igralcev. Ker sem perfekcionist, imam rad vse pod nadzorom. A mi po določenem času uspe pozabiti mučne procese snemanja. Pred časom sem si na letalu ogledal epizodo Černega gada, ki je prej še nisem videl. Nisem se spomnil besedila ali kadrov, a je bilo zelo zabavno.« Kot je pred leti povedal v intervjuju za Guardian, je bilo snemanje vendarle pogosto stresno: »Na trenutke je bilo stanje dokaj negativno, povečini pa so na sceni stali ljudje, ki so strmeli v strop in 25 minut razmišljali o svojem besedilu. Bilo je zabavno, a utrujajoče. Zelo utrujajoče.«

Nanizanko Černi gad (tudi Črni gad) so sicer predvajali od leta 1983 do 1989, leta 2000 pa so posneli še dodatno serijo Blackadder Goes Forth, ki jo je Britanski filmski inštitut uvrstil na 16. mesto od 100. najboljših britanskih televizijskih programov. Kako zelo priljubljena je bila nanizanka, kaže tudi leta 2004 opravljena anketa o televizijskih serijah, na osnovi katere so Černega gada uvrstili na drugo mesto najboljših britanskih situacijskih komedij – takoj za Samo bedaki in konji. Serija je bila zelo priljubljena tudi pri slovenskih gledalcih. »Pričakovanja novih delov bodo visoka, saj se ljudje ne le spominjajo izvirnih delov, ampak tudi, kdo so bili sami, ko so jih gledali. To je lahko zelo nevarno,« je za Sun zaključil sir Robinson.

O oživitvi priljubljenih likov so mediji v preteklosti že večkrat pisali: leta 2008 je eden od scenaristov serije na srečanju oboževalcev dejal, da se s soscenaristom dogovarjata za nove epizode, v katerih bi Edmund nastopil kot podjetnik v Londonu. Kakšno leto zatem pa so britanski mediji celo napovedovali snemanje visokoproračunskega filma. Nobene od idej niso realizirali, vprašanje pa ostaja, ali jim bo to uspelo tokrat.