Pripadniki IS so danes obglavili v Egiptu ugrabljenega hrvaškega državljana Tomislava Salopeka, na twitterju pa še objavili fotografijo trupla. Fotografija se je začela hitro širiti po različnih spletnih družbenih omrežjih. Skrajneži zatrjujejo, da je na njej truplo Hrvata, poleg tega pa v zapisu v arabščini Hrvaško obtožujejo sodelovanja pri boju proti IS.

Hrvata bi osvobodili, če bi iz zapora izpustili muslimanke

Salopeka so v Egiptu na poti v službo (delal je kot geodet za francosko podjetje GGG) ugrabili 22. julija, nato pa od egiptovske vlade v zameno za njegovo osvoboditev zahtevali izpustitev muslimanskih žensk iz zaporov po državi. 12. avgusta so na twitterju najprej objavili fotografijo Hrvata, ki kleči, ob njem pa oborožen stoji eden od skrajnežev, nato pa še video. Če oblasti ne bi izpustile zapornic, so zagrozili, da bodo Salopeka usmrtili v roku 48 ur (rok je potekel v petek).

Hrvaška predsednica odpovedala vse sestanke

Pripadniki IS so uradno potrdili, da so Hrvata obglavili, z egiptovskega zunanjega ministrstva pa so sporočili, da so s tragično novico seznanjeni, a da še vedno preverjajo pristnost informacije. S hrvaškega zunanjega ministrstva so za medije sporočili, da »ne morejo ničesar potrditi«, hrvaški premier Zoran Milanović pa je za 17. uro danes napovedal tiskovno konferenco. Po poročanju hrvaških medijev so iz urada predsednice republike sporočili, da je Kolinda Grabar-Kitarović »zaradi drugih državniških zadev« za danes odpovedala vse napovedane sestanke in aktivnosti.

Milanović vztraja, da zaenkrat še ne morejo potrditi smrti

Hrvaški premier Zoran Milanović je danes povedal, da ni možno zagotovo potrditi, da so pripadniki ISIS obglavili 31-letnega Hrvata. Povedal je, da ga bodo iskali še naprej, dokler bo obstajalo najmanjše upanje, da je še živ.

Širjenje strahu tako na Zahodu kot v arabskem svetu

Radikalna sunitska teroristična skupina je med načine svojega delovanja že od vsega začetka umestila tudi ugrabitve. Svetovna javnost je zanje izvedela vse od julija lanskega leta, ko naj bi se zgodila prva množična ugrabitev oziroma zajetje sirskih vojakov. IS je takrat na bojišču sirske državljanske vojne zajela 75 sirskih vojakov, jih obglavila in njihova trupla razkazovala po mestnih ulicah. Za razširjanje svojih grozodejstev IS redno uporablja spletna socialna omrežja. Na takšen način ne širi strahu le na Zahodu, temveč na območjih arabskega sveta, kjer deluje in se poskuša širiti.

Zgražanje svetovne javnosti je sprožil video avstralskega džihadista Haleda Šarufa, katerega sedemletni sin je za kamero poziral z glavo obglavljenega sirskega vojaka. Kmalu zatem se je pojavil video obglavljenja prvega zahodnega ugrabljenca, ameriškega novinarja Jamesa Wrighta Foleyja. Eksekucijo Američana je izvedel »Džihadi John«, kot se je poimenoval eden kasneje najbolj krvoločnih eksekutorjev IS, ki je na džihad v Sirijo in Irak prispel iz Velike Britanije. Na podoben način sta v naslednjih mesecih umrla še ugrabljeni novinar Timea Steven Sotloff in ameriški humanitarni delavec Davin Haines. Po teh primerih so se ugrabljanja in obglavljanja začela pojavljati tudi v drugih državah, kjer so vzniknile celice Islamske države: v Alžiriji, Afganistanu in Libiji. Na libijskih obalah so denimo ubili kopte, s čimer so hoteli poslati jasno sporočilo »državam križa« - torej krščanskim državam.

Žrtve najpogosteje novinarji, humanitarni delavci, vojaki, uporniki in pripadniki verskih manjšin

Pri ugrabitvah zahodnih novinarjev in humanitarnih delavcev Islamska država načeloma ni postavljala pogojev za njihovo izpustitev. Pred hrvaškim talcem Salopekom so džihadisti tovrstno zahtevo izrazili zgolj pri zajetju dveh japonskih talcev. Za Haruna Yukavo in Kenjija Goto so džihadisti zahtevali plačilo 200 milijonov dolarjev. Japonski vladi so dali 72 ur časa za plačilo. Ker tega ni bilo, sta bila oba talca obglavljena. Kot razlog za njuno eksekucijo so v Islamski državi navedli japonsko sodelovanje v vojni proti njihovi organizaciji.

Število civilistov, ki jih je doslej z obglavljanji, križanji, kamenjanjem in na druge grozovite načine ubila Islamska država, ni znano. Poleg ljudi, ki nasprotujejo njihovi vladavini na zavzetih območjih, džihadisti Islamske države najpogosteje ubijajo zajete novinarje, humanitarne delavce, vojake, upornike in pripadnike verskih manjšin. Pred dnevi je sicer presenetila novica, da naj bi v Siriji izpustili 22 starejših žensk in moških, ki so jih zajeli v regiji Al Hasakah, kjer so zavzeli 33 krščanskih vasi.