Osnovne šole je presenetilo obvestilo lokalnih zdravstvenih domov, da bodo morale v prihodnjem šolskem letu v svojih prostorih organizirati vzgojo za zdravje, ki jo bodo izvajali zdravstveni delavci iz zdravstvenih domov. »Takšna predavanja so v bližnjem zdravstvenem domu običajno potekala tisti dan, ko so imeli učenci določenega razreda sistematski pregled. To je bilo dobro tako z vsebinskega kot z organizacijskega vidika,« pojasnjuje ena od osnovnošolskih svetovalnih delavk. Ne le, da bo po novem dan, namenjen sistematskemu pregledu, z vidika učencev po njenem slabše izkoriščen, tudi vso organizacijo teh predavanj morajo zdaj nase namesto zdravstvenih domov prevzeti šole: »Vedno več imamo takšnih nalog, namesto da bi nas kadrovsko in finančno okrepili, moramo vse bolj zategovati pasove.«

Šolski prostori so primernejši

V zdravstvenih domovih so te spremembe veseli. Alenka Slapšak, ki tovrstno delo z učenci izvaja v Zdravstvenem domu Ljubljana, pravi, da so šole prostornejše od zdravstvenih domov. Zdravstvena vzgoja je doživela tudi vsebinsko prenovo – teme je Nacionalni inštitut za javno zdravje poenotil in posodobil, zdravstveni delavci pa imajo za njihovo predstavitev po novem več časa – dve šolski uri v enem šolskem letu za vsak razred. »Kadar smo predavanje izvedli tisti dan, ko so bili učenci v zdravstvenem domu na sistematskem pregledu, nam je pogosto zmanjkovalo časa za vse. Prvošolce smo na primer težko naučili temeljitega umivanja rok.« V šoli, kjer bo čas in prostor namenjen zgolj določeni tematiki in zgolj učencem, bo to po njenem lažje.

Metod Mezek, predsednik Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije, prenovo zdravstvene vzgoje utemeljuje z večjim učinkom na učence – tudi zaradi boljšega sodelovanja med učitelji in zdravstvenimi delavci. A v šolah bodo učinki jasni šele prihodnje leto.

Kdo je ukazal spremembo?

Nenavadno je, da sploh ni jasno, zakaj »preselitev«. V šolah so prepričani, da so se tega domislili v zdravstvenih domovih. Mezek domnevo šol zavrača in navaja, da naj bi tako velevala nova pravila Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), zapisana v Splošnem dogovoru med izvajalci za letošnje leto. A v ZZZS pravijo, da omenjeni dokument lokacije zdravstvene vzgoje ne opredeljuje, osredotoča se predvsem na njeno financiranje.

Na ZZZS še poudarjajo, da se spreminjata zgolj obseg in vsebina zdravstvene vzgoje v šolah, medtem ko sistematski pregledi šolarjev v zdravstvenih domovih ostajajo takšni kot doslej. Medtem ko bo zdravnik pregledoval vsakega učenca posebej, bo medicinska sestra šolarje denimo poučila tudi o spreminjanju njihovega telesa, o spolnem dozorevanju, znakih odklonov pri hranjenju. Vse to namreč spada k sistematskemu pregledu. Zdravstvena vzgoja z daljšimi predavanji, po novem torej v šolah, pa je popolnoma ločena dejavnost. V vsej državi jo po podatkih ZZZS izvaja 91 zdravstvenih timov.