Podpredsednica Zavezništva Alenke Bratušek (ZaAB) in nekdanja poslanka Maša Kociper ostaja vpeta v delo državnega zbora, pa čeprav se ji na zadnjih parlamentarnih volitvah ni uspelo uvrstiti v parlament.

S petkom ji sicer poteče svetovalna pogodba v višini 10.300 evrov bruto, ki jo je aprila letos sklenila s poslansko skupino ZaAB, toda z začetkom prihodnjega meseca že začne veljati nova, ki bo veljala do konca tega leta. »Predmet nove pogodbe je strokovna pomoč pri spremljanju sej državnega zbora in njegovih delovnih teles, pri pripravi poslanskih vprašanj, stališč poslanske skupine, predlogov aktov in drugih dokumentov na področju pravosodja, notranjih zadev in ustavnih sprememb,« pojasnjujejo v poslanski skupini ZaAB.

Iz dokumentacije državnega zbora, v kateri so navedene vse pogodbe za strokovno pomoč poslanskim skupinam, pa je razvidno, da najmanjša poslanska skupina tokrat ni sklenila pogodbe neposredno s Kociprovo, temveč z zavodom Potencial. Nova pogodba za svetovanje je sicer težka nekaj manj kot deset tisočakov bruto. Z drugimi besedami to pomeni, da bosta Kociprova in njen zavod, ki je bil ustanovljen v začetku tega leta, od državnega zbora prejela skupaj dobrih 20.000 evrov bruto davkoplačevalskega denarja za devet mesecev dela.

Že prva pogodba je dvignila precej prahu

Zdesetkana poslanska skupina ZaAB, ki šteje zgolj še tri poslance, je pogodbo v višini 9888 evrov z zavodom Potencial sklenila v začetku tega meseca. »Maša Kociper bo kot do sedaj poslanski skupini še naprej ponujala strokovno pomoč in pravno svetovanje. Edina razlika je, da odslej te storitve ne bo več opravljala prek podjemne pogodbe, ampak na podlagi sodelovanja z neprofitnim zavodom Potencial, katerega ustanoviteljica je. Doslej način sodelovanja prek pravne osebe zaradi določb zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, ki eno leto prepoveduje poslovanje s pravnimi subjekti, katerih ustanovitelji so bivši funkcionarji, ni bil mogoč,« novega načina sodelovanja s Kociprovo ne skrivajo v poslanski skupini ZaAB, ki jo je nedavno zapustil Peter Vilfan.

Spomnimo, da je že prva pogodba o strokovni pomoči, ki so jo »zavezniki« sklenili s Kociprovo, močno vznemirila nekatere nekdanje in sedanje člane Zavezništva Alenke Bratušek. »ZaAB je postala stranka treh ljudi – Alenke Bratušek, Maše Kociper in Jerneja Pavliča. Našli so denar za strankine funkcionarje, ki se s svojim dosedanjim delom niso izkazali,« so tedaj poudarjali naši sogovorniki.

V strokovnem svetu tudi Aleš Zalar

Na spletni strani zavoda Potencial lahko preberemo, da je Maša Kociper, ki je kot odvetnica zaposlena v Odvetniški pisarni Rauter, njegova predsednica in ustanoviteljica. S svojim partnerjem Andrejem Rauterjem sedita v svetu zavoda, ki se sicer ukvarja s svetovanjem, izobraževanjem, mediacijo in coachingom, strokovni svet pa sestavljajo Aleš Zalar, Barbara Uranjek in Andreja Užmah. Direktorica Potenciala je Slađana Brodnik.

Med prejemniki sredstev, ki jih državni zbor poslanskim skupinam zagotavlja za strokovno pomoč, je sicer vse manj strankarskih sodelavcev in inštitutov. Zakon o političnih strankah namreč že nekaj časa omogoča strankam, da pridobijo do 50 odstotkov denarja, ki je v državnem proračunu namenjen delovanju njihovih poslanskih skupin. To pomeni, da si lahko parlamentarne stranke s pomočjo sredstev za dodatno strokovno pomoč poslancem na svoje račune preusmerijo približno 1,1 milijona davkoplačevalskih evrov na leto, pri čemer poseben nadzor nad porabo teh sredstev ni predviden.

Sklenjene pogodbe, s pomočjo katerih je in še namerava poslanska skupina ZaAB na račun svoje stranke preusmeriti sredstva za strokovno pomoč poslancem, so skupaj vredne dobrih šestdeset tisočakov.