Maribor

Najuspešnejši slovenski klub se ne glede na tekme v Evropi navadno najbolje drži v Sloveniji. Lani so bili državni prvaki kljub temu, da so uspešno igrali tudi v najelitnejši evropski ligi. Vijoličasti so bili prvi. Dosegli so največ, 74 golov in imeli pred prvim zasledovalcem iz Celja na koncu lepih 9 točk prednosti. Bolj zanimive stvari: na tekmo so imeli v povprečju 546 podaj, od tega 83 odstotkov natančnih. Od vseh podaj jih je bilo 35 na tekmo v kazenski prostor nasprotnega moštva. Iz kota so streljali v povprečju sedemkrat na tekmo, njihovi igralci pa so bili 2,7-krat na tekmo v prepovedanem položaju. Mariborčani so izgubili najmanj žog, 95, od tega na svoji polovici 15. Vijoličasti so, malce presenetljivo, tudi moštvo, ki je naredilo najmanj prekrškov v Sloveniji, 15 na tekmo, od tega sedem na svoji polovici igrišča. Ob tem seveda niti ni presenetljivo, da imajo v svojih vrstah najboljšega strelca prvenstva, brazilskega Slovenca Marcosa Tavaresa. Po indeksu vseh statistik (goli, asistence, podaje, posest…) pa je najboljši igralec lanskega prvenstva Agim Ibraimi.

Celje

Najboljši Celjan je bil Benjamin Verbič, ki je po skupnem indeksu InStata šele na devetem mestu, čeprav je najboljši po seštevku golov in asistenc (15+11). Celjani so zabeležili najmanj podaj v ligi, 443 na tekmo, od tega je bilo le kakih 75 odstotkov natančnih. So bili pa največkrat v prepovedanem položaju, 2,9 offsida na tekmo beležijo, hkrati pa imajo po šest strelov iz kota na tekmo. Rumeno-modri so bili ena najbolj grobih ekip v ligi, na tekmo so naredili 19 prekrškov, od tega osem na svoji polovici. Dobili so 74 rumenih in pet rdečih kartonov.

Domžale

Domžalčani so se lani lahko pohvalili z najboljšo obrambo v ligi, saj jeseni dolgo časa sploh niso dobili gola. In kako se jih je dalo ugnati? Od 22 golov so jih dobili sedem iz pozicijske igre pred svojim golom. Pet so jih dobili po protinapadu nasprotnikov in deset iz standardnih situacij (pet iz prostega strela, dva po podaji iz kota, enega po podaji iz avta in dva iz enajstmetrovke). Imeli so najboljše povprečje dobljenih zračnih dvobojev (55 odstotkov) in dvobojev na tleh (52 odstotkov). So pa premalo streljali na gol, njihov najboljši je bil trinajsti v Sloveniji – Benjamin Morel, ki je brcnil na gol 2,3-krat na tekmo, od tega le 0,6-krat v okvir vrat.

Olimpija

Olimpija je v času Izeta Rastoderja veliko obetala, a lani se ji ni uspelo uvrstiti niti v Evropo. Izstopal je Andraž Šporar, ki je bil v skupni statistiki peti najboljši igralec lige (za štirimi Mariborčani: Ibraimijem, Tavaresom, Zahovičem in Sallalichom). Hkrati je Šporar največkrat streljal na gol (čeprav ni igral na vseh tekmah), skupaj kar 107-krat, od tega 53-krat v okvir gola. Še v eni kategoriji so bili Ljubljančani najboljši: pri posameznikih je največkrat podal zvezni igralec Darijan Matič, v prvenstvu je nabral kar 2262 podaj ali 63 na tekmo.

Zavrč

Moštvo, v katerem je (bilo) veliko več hrvaških kot slovenskih nogometašev, ni zares izstopalo v nobeni statistični kategoriji. Dosegli so malo golov, po 6-krat sta zadela Tomislav Kiš in Doris Kelenc, ki je dodal 6 asistenc, poleg tega pa je z 205 podajami v nasprotnikovem kazenskem prostoru na šestem mestu v prvi ligi. So pa igralci Zavrča visoko pri prestrezanju nasprotnikovih podaj. Prestregli so jih kar 47 na tekmo, od tega devet na nasprotnikovi polovici. Podobno so se na drugo mesto uvrstili pri uspešnosti preigravanj – uspelo jim je v 61 odstotkih primerov.

Rudar

Velenjski Rudar je imel med najuspešnejšimi Daliborja Radujka, ki je imel najboljši odstotek natančnih podaj, od 2125 jih je naslov našlo kar 1879. Po drugi strani so imeli v svojih vrstah branilca Nemanjo Stjepanovića, ki je dobil največ, kar ducat rumenih kartonov. Velenjčani so imel drugo največjo posest žoge v slovenski ligi (55 odstotkov), za Mariborom so v tej prvini zaostali zgolj za 25 sekund, drugi pa so bili tudi po številu podaj na tekmo (533). Na tekmo so izvedli 111 napadov, le tri manj kot Celjani. A kaj, ko so v povprečju le trinajstkrat na tekmo streljali na gol.

Krka

Novomeščani, ki so na lestvici razmeroma visoko, so imeli najmanjšo posest žoge na tekmo, 24 minut in 27 sekund. Na gol so streljali v poprečju 11-krat na tekmo, si podali 447-krat (manj le Celjani) in streljali samo 3,9 udarca iz kota. Krka je zabeležila najmanj prepovedanih položajev, 1,7 na tekmo. Žiga Kastrevec je najbolj izpostavljen igralec po InStatu: imel je največ zračnih dvobojev v ligi, 587, od tega jih je v svojo korist rešil 281. Naredil je največ prekrškov in obratno, največkrat so ga zaustavili s prekrškom.

Koper

Koper bo letos očitno igral pomembnejšo vlogo kot v prejšnji sezoni, ko so bili drugi po prejetih golih, od tega so jih največ dobili v zadnjih 15 minutah tekme. Imeli so 4,4 kota na tekmo, bili zgolj 1,8-krat na tekmo v nedovoljenem položaju, izgubili so 103 žoge in praviloma so izgubljali tudi zračne dvoboje. Nekaj bolje jim je šlo v dvobojih na tleh, kjer so jih od 130 na tekmo dobili polovico. Nobeden od igralcev ni posebej izstopal, najboljši je bil Mitja Lotrič, ki je zadel osemkrat, potem ko je na gol v sezoni streljal 52-krat.

Gorica

Sanje o Gorici kot podružnici velike Parme so se razblinile in od posla stoletja je ostalo 600.000 evrov dolga. In temu primerna je statistika. Pri dvobojih na tleh izstopa Matija Širok, ki jih je imel 493, tretji v Sloveniji. V obrambnih akcijah je razmeroma visoko, na 16. mestu Amedej Vetrih, ki je na 10. mestu tudi med tistimi, ki so naredili največ prekrškov: 63 jih je nabral skozi sezono. Obratno so največ prekrškov nasprotniki naredili nad Širokom, 61 (18. mesto). Med uspešnimi driblerji je Ezekiel Isoken Henty med deseterico.

Radomlje

Radomlje so izpadle in so praktično v vseh kategorijah na najslabšem mestu. Streljali so najmanj udarcev iz kota, izgubili so največ dvobojev, izgubili največ žog na svojem delu igrišča, kar 22 na tekmo. So pa naredili zelo malo prekrškov (16 na tekmo), manj samo Maribor. Kaj pa posamezniki? Jure Balkovec je šesti po številu podaj, 1756 jih je imel, a je bilo le 72 odstotkov uspešnih. Balkovec je zraven še v eni kategoriji, drugi je namreč po izgubljenih žogah – 373 na tekmo. Na devetnajstem mestu je še Luka Cerar, ki je naredil 50 prekrškov.