Najslabše plačani in že leta zapostavljeni strokovno-tehnični delavci v javnem sektorju so včeraj ustanovili sindikat uslužbencev plačne skupine J, ki bo sodil v okvir Konfederacije slovenskih sindikatov. V tej skupini, kamor sodijo med drugim čistilke, kuharji, vzdrževalci, električarji, tajnice, telefonisti, skladiščniki, varnostniki, lektorji in drugo »strokovno-tehnično osebje«, je kar 46.000 zaposlenih ali skoraj tretjina vseh javnih uslužbencev. Minimalno plačo jih prejema okoli 8400.

Jeseni možna stavka

»Sindikati učiteljev, zdravnikov, policistov, vojakov, carinikov in raznih uradnikov vedno najprej poskrbijo za svoje poklicne skupine. Z ustanovitvijo svojega sindikata bodo tudi najslabše plačani dobili možnost, da se zastopajo sami,« pravi pobudnik ustanovitve novega sindikata Gvido Novak, sicer predsednik Konfederacije slovenskih sindikatov in Sindikata vojakov Slovenije.

Kot enega glavnih razlogov za ustanovitev sindikata izpostavlja kršitev decembra lani podpisanega dogovora in aneksa h kolektivni pogodbi javnega sektorja, ki je določal, da bi se morala pogajanja za odpravo tako imenovanih anomalij v plačni skupini J začeti marca letos, vendar do njih še vedno ni prišlo. Novak zato za jesen napoveduje možnost stavke, ki bi bila zaradi kršitev obveze do začetka pogajanj tudi plačana. Karmen Rotman, podpredsednica novega sindikata, dodaja: »Vse več nas je na minimalni plači, poleg tega je veliko anomalij. Mnogi na primer zaradi neurejenih umestitev prejemamo za enako delo različno plačilo.«

Ustanovitev sindikata so včeraj pozdravili tudi v Sindikatu podpore UKC, ki od decembra lani zastopa plačno skupino J v ljubljanskem in mariborskem kliničnem centru. »Verjamemo, da nam bo s skupnimi močni končno uspelo kaj premakniti. Tako bomo lahko pritisnili na vlado in na 'okorele' sindikalne centrale in sindikate dejavnosti, da bodo končno začeli urejati status poklicnih skupin javnega sektorja,« so zapisali.

Štrukelj zavrača očitke

Branimir Štrukelj, predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja, pravi, da ima vsak pravico ustanoviti sindikat, vendar pa »delitve in cepitve pomenijo, da bo prihajalo do vedno bolj parcialnih stališč, kar ni dobro. Sindikati smo najmočnejši, če smo enotni.« Očitke, da krovni sindikati za plačno skupino J niso storili ničesar, zavrača. »Pri pokojninskih premijah smo dosegli, da so dobili vsi enako, regres je bil določen tako, da ga niso dobili bolje plačani, prav tako pa nam je uspelo, da do leta 2013 plače do 19. razreda niso bile znižane,« pojasnjuje in dodaja, da so tudi pred novimi pogajanji o plačah znova zahtevali, da se uredijo anomalije v plačni skupini J.