Grčija bo še v zadnjem trenutku poskušala doseči dogovor z upniki. To sta napovedala grški premier Aleksis Cipras in finančni minister Evklid Cakalotos. Že danes naj bi evropski upniki iz Aten dobili pismo s predlogi novih reform tako na pokojninskem kot davčnem področju, ki jih je Grčija pripravljena začeti izvajati že v ponedeljek. Napoved teh reform so zapisali v včerajšnjem zaprosilu za novo finančno pomoč Evropskega stabilizacijskega mehanizma (ESM), ki naj bi trajala tri leta. Koliko denarja bi želeli, niso navedli. Pred referendumom je Cipras v zadnjem trenutku predlagal nov dveletni program pomoči v višini 29 milijard evrov, a so takrat vrata pogajanjem že bila zaprta. Mednarodni denarni sklad (IMF) je v eni izmed zadnjih analiz ocenil, da Grčija do leta 2018 potrebuje vsaj 50 milijard evrov. Grško zaprosilo se bi torej lahko gibalo prav v tem obsegu.

V petek poplačilo nove zapadle obveznosti?

Do morebitne sklenitve dogovora Grčijo in upnike zdaj čakajo še štirje intenzivni dnevi pogajanj. V tem času do prihodnjega ponedeljka bodo banke v Grčiji še naprej ostale zaprte. Prvi kritični dan pa poleg pogajalskega procesa uradne Atene čaka že jutri, ko za poplačilo zapade nov dolg Grčije v višini dveh milijard evrov. Nekaj premostitvenih finančnih sredstev si je sicer včeraj Grčija na lastno pest že uspela pridobiti. Finančno likvidnost za poplačilo dolga so si včeraj skorajda v celoti zagotovili s prodajo 1,6 milijarde evrov vrednih kratkotrajnih državnih menic. Odločitev grške vlade nakazuje, da obstaja dejanska pripravljenost na dolgoročni dogovor z upniki. Če namreč ne bi poravnali v petek zapadlega dolga, bi se finančna situacija Grčije še poslabšala.

S petkovim poplačilom dolga bodo tako dobili nekaj manevrskega prostora, da z upniki vendarle še dorečejo naslednji program pomoči, ki ga morajo skleniti pred 20. julijem. Takrat jih namreč že čaka poplačilo naslednjega zapadlega dolga v višini 3,5 milijarde evrov Evropski centralni banki. Časovnica, ki so jo določili evropski voditelji za zaključek pogajanj, je izjemno tesna. Zahteva intenzivne pogovore, hitre odločitve, za zavlačevanje pa ne bo več prostora.

Odločanje v časovni stiski

Že danes Grčijo čakata dva mejnika. Evropska centralna banka, Mednarodni denarni sklad in evropska komisija bodo morali izdelati hitre analize o grški prošnji za tretji program pomoči iz ESM. Ministri evrske skupine bodo nato na podlagi teh analiz slednjič morali odobriti ali zavrniti prošnjo za pomoč iz sklada ESM. Prav tako mora danes Grčija predložiti svoj novi predlog reform, ki bo osnova tako za odobritev posojila ESM in kasnejši celoviti dogovor o tretjem programu pomoči.

Ali bo do tretjega programa pomoči dejansko prišlo, mora biti jasno do nedelje, ko se bodo na izrednem zasedanju ponovno sešli voditelji evrskega območja.