Razvpiti najem zdaj že nekdanje stavbe Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) v Dimičevi ulici v Ljubljani, ki je odnesel tedanjo notranjo ministrico Katarino Kresal, se ponovno seli na prvo stopnjo. Na ljubljanskem okrajnem sodišču so nam potrdili, da je višje sodišče razveljavilo oprostilno sodbo zoper nekdanjega generalnega sekretarja notranjega ministrstva Damjana Laha. Po naših neuradnih informacijah so višji sodniki sodbo razveljavili v celoti, in sicer zaradi pomanjkljive obrazložitve sodniške odločitve.

Sodni spis se tako z višjega sodišča vrača na ljubljansko okrajno sodišče, kjer pa v ponovnem sojenju postopka ne bo vodila sodnica Tanja Lombar Jenko, ki je podpisana pod oprostilno sodbo Lahu. Gre namreč za sodnico, ki ji je bila dodeljena zadeva Patria, na ljubljanskem okrajnem sodišču pa so jo zaradi obsežnosti zadeve in časovne stiske razbremenili novih prihajajočih zadev. Zato bodo primer NPU dodelili drugemu sodniku.

V prvem sojenju premalo dokazov

Ena od politično najbolj vročih zgodb leta 2010 se je z oprostilno sodbo (začasno) končala junija lani. Tožilstvo je Damjanu Lahu očitalo, da se je s podjetjem Ram Invest Igorja Jurija Pogačarja o ceni najema dogovoril že vnaprej in da je članom komisije, ki so iskali primerne prostore za NPU, dajal navodila v smeri, da je bilo izbrano prav Pogačarjevo podjetje. Zato ga je tožilstvo obtožilo zlorabe položaja.

Toda sodišče je na prvi stopnji presodilo, da ni dovolj dokazov, ki bi potrdili, da je Lah vodji urada za logistiko na notranjem ministrstvu sugeriral stališča o optimalnosti stavbe na Dimičevi. Več prič je namreč povedalo, da Lah na njih ni vplival, sodišče pa je tudi pritrdilo trditvam obrambe, da je bila stavba na Dimičevi – čeprav je bila za Pogačarja izjemno donosen posel – kljub vsemu dobra izbira. Lahov odvetnik Mitja Pavčič je tedaj ob komentiranju odločitve sodišča pohvalil sodnico, ki da je v obdobju, ko javnost pričakuje zgolj obsodilne sodbe, imela dovolj poguma za oprostilno sodbo v skladu z domnevo nedolžnosti in dokazi v spisu.

Avtobus in molčeči kriminalist

Tožilstvo je vztrajalo pri svojem in se na sodbo pritožilo. Očitno upravičeno, saj so višji sodniki primer vrnili v ponovno odločanje.

Da z najemom stavbe na Dimičevi in postopkom izbire še zdaleč ni bilo vse tako, kot bi moralo biti, sta pred tem opozorila tudi računsko sodišče in komisija za preprečevanje korupcije (KPK), zaradi česar je tedanja notranja ministrica, Pogačarjeva znanka, odstopila. »Državni organ je iskal poslovne prostore v velikosti približno 2000 kvadratnih metrov, na mizo pa je prišla ponudba za 10.000 kvadratnih metrov. Če poenostavim, to je tako, kakor da bi nekdo iskal osebni avtomobil, drugi pa bi mu ponudil avtobus,« je tedaj problematičnost posla povzel član vodstva KPK Rok Praprotnik. Policija je namreč najprej iskala samo prostore za nastajajoči NPU, kasneje pa je v večjo stavbo selila tudi druge službe.

O domnevnem Lahovem vplivanju na izbiro Pogačarjevega podjetja večina prič sicer ni vedela nič. Nekdanjega generalnega sekretarja je najbolj obremenil član delovne skupine za izbor prostorov, nekdanji pomočnik direktorja kriminalistične policije in preiskovalec povojnih pobojev Pavel Jamnik. Pogajanja z Ram Investom so se mu zdela farsa. Prav tako je povedal, da je nepravilnosti v postopku zaznal že zelo zgodaj, toda kljub temu – kot eden izmed vodilnih kriminalistov – tedaj ni sprožil nobenega postopka ali podal prijave.