Po devetih mesecih je sedanjo ministrsko ekipo doletela prva interpelacija. Proti ministrici za notranje zadeve Vesni Györkös Žnidar so jo vložili poslanci SDS. V največji opozicijski stranki so prepričani, da je Györkös-Žnidarjeva neposredno subjektivno ali pa vsaj objektivno in politično odgovorna za dogodke, »ki so se zgodili v primeru pridržanja nekdanjega kosovskega premierja Ramusha Haradinaja«.

V interpelaciji lahko med drugim preberemo, da je omenjeni dogodek povzročil nepotreben in težko popravljiv padec ugleda Slovenije in ohladil doslej dobre odnose med državama, negativno pa naj bi vplival tudi na gospodarsko sodelovanje. Ker je po prepričanju SDS ministrica izgubila osebno integriteto in zaupanje javnosti, »ne more več odgovorno opravljati funkcije, na katero je bila imenovana«.

Ministrica je presenečena

Ministrica Györkös-Žnidarjeva je nad interpelacijo presenečena. Prepričana je namreč, da je policija v primeru nekdanjega kosovskega premierja svoje delo opravila strokovno in zakonito. Pravosodni minister Goran Klemenčič je v intervjuju, ki bo objavljen v jutrišnjem Objektivu, izpostavil, da je bila tiralica zoper Haradinaja v Interpolovem sistemu veljavna. Ob tem je spomnil, da je Slovenija ena redkih držav, ki nima ločene nacionalne baze. V tem je – tako Klemenčič – odgovor, zakaj Haradinaj ni bil prijet na primer na Dunaju ali v Belgiji; tam so se očitno odločili, da konkretne srbske tiralice ne dajo v nacionalni sistem, zato ga mejna kontrola sploh ni zaznala. »Pri nas policija po mojem ni imela izbire. Ko se postopek začne, se mora po zakonu tudi nadaljevati.« Ta primer in še kakšen pred njim pa po Klemenčičevem prepričanju kaže, da bi bilo prav, da Slovenija po vzoru drugih držav v razmerju do Interpolovih tiralic vzpostavi svojo nacionalno bazo. Bolje je treba tudi urediti posredovanja informacij med policijo in MZZ v primeru prijetih oseb z diplomatskim statusom.

»Za konkreten dogodek, še manj pa za sistem, ki je tak že vrsto let in je bil, mimogrede, tak tudi, ko so na MNZ sedeli ministri iz vrst SDS, pa ni odgovorno sedanje vodstvo policije ali aktualna ministrica. Zato to interpelacijo ocenjujem kot politično pasjo bombico. V bistvu gre za očitek SDS, da je policija preveč dosledno odreagirala na Interpolovo zahtevo,« pravi Klemenčič. In dodaja, da je ironija, da ta očitek daje stranka, pod vlado katere je Interpolova depeša glede sumljivih denarnih transakcij v povezavi s Patrio leto dni ležala v predalu, v vmesnem času pa so tekli in potekli nekateri zakonski roki za pridobivanje morebitnega dokaznega gradiva.

Židan: Nadaljuje se gonja opozicije

V parlamentarnih strankah so glede interpelacije v glavnem še redkobesedni – še najbolj zgovorni so v koalicijskih SD in DeSUS. Prvak stranke upokojencev Karl Erjavec ne vidi razloga za interpelacijo, saj je bila zadeva glede Haradinaja uspešno rešena. Prav tako je tudi prepričan, da so odnosi med Slovenijo in Kosovom še naprej prijateljski. Socialni demokrati ministrico Györkös Žnidar podpirajo, saj »deluje angažirano in se bori za sektor, kjer je ministrica«. Samo interpelacijo bodo strokovni organi SD sicer še pregledali. »Imamo pa občutek, da se nadaljuje gonja opozicije, ki se je začela z napadom na takratnega obrambnega ministra Janka Vebra. Večinski del koalicije se je tedaj po našem mnenju odločil napačno – prisluhnil je opoziciji in ne koalicijskemu partnerju. Upam, da bo tokrat drugače,« nam je dejal prvak SD Dejan Židan.