Združenje avtorjev Sazor je na včerajšnji skupščini sprejelo sklep, da bo 1. septembra začelo zaračunavati začasne tarife osnovnim šolam, ki množično fotokopirajo avtorska gradiva, če se pred koncem poletja ne bodo uspešno zaključila pogajanja o tarifi, ki bi ustrezala tako avtorjem kot šolam in najverjetnejšemu financerju tega stroška, ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport.

Začasna tarifa bo znašala 0,5 evra mesečno na vsakega učenca v slovenskih osnovnih in srednjih šolah, kar pomeni, da si bodo avtorji in založniki razdelili približno milijon evrov na leto. Ministrstvo je po besedah predsednika poslovodstva Sazorja Rudija Zamana že napovedalo, da se bodo konec maja prekinjena pogajanja o višini nadomestila nadaljevala v začetku julija.

Ministrstvo se vrača v igro

To pomeni, da ministrstvo ponovno prevzema svoj del odgovornosti za rešitev tega problema, po tem ko so še pred dnevi zatrjevali, da morajo sporazumno ceno doseči šole in Sazor sami ter da ministrstvo nima zakonske podlage za prevzem financiranja tega stroška. Protiargument temu je stališče avtorjev in ravnateljev, da je pravi pogajalec ministrstvo, ki je odgovorno za pripravo učnih načrtov, po katerih zaradi zastarelih in neustreznih gradiv ni mogoče izvajati učnih programov brez fotokopij.

»Prav zanesljivo ravnatelji posameznih šol nismo tisti, ki naj bi se dogovarjali o sistemskih zadevah, kar zakon o avtorskih pravicah in njegovo spoštovanje zanesljivo je,« je včeraj ponovno poudaril predsednik združenja ravnateljev osnovnih in glasbenih šol Gregor Pečan. Prepričan je tudi, da sodi strošek med materialne stroške šol in ga mora prevzeti ministrstvo, četudi je ministrstvo letos prav financiranje na tej postavki zmanjšalo za pet odstotkov. Ravnatelji stroška ne želijo naprtiti učencem oziroma njihovim staršem, saj menijo, da so ti že zdaj finančno preobremenjeni.

Uspešna pogajanja v interesu vseh

Morebitna neuspela pogajanja bi bila zadostna pravna podlaga za uvedbo začasne tarife s strani Sazorja. Do zneska petih evrov na leto so v kolektivni organizaciji prišli tako, da so primerjalno pogledali v sosednjo Avstrijo, pri čemer so tarifo prilagodili glede na število prebivalcev in BDP obeh držav. Sočasno je do enakega zneska prišla naročena študija ekonomske fakultete. Zbrana sredstva se bodo delila na polovico med približno 600 avtorjev in 40 založnikov, kar predstavlja 90 odstotkov založništva v Sloveniji.

Sicer pa avtorji v primeru neuspelih pogajanj še vedno ne izključujejo možnosti tožb posameznih šol, kot se je to pred 16 leti zgodilo v Franciji, kar je prebudilo pristojni vladni resor. Ministrstva odgovornost za urejanje tega problema prevzemajo tudi v drugih državah Evropske unije, edina izjema je Slovenija.