Tudi trenutna vlada se – kot že mnoge pred njo – ne ukvarja z nakopičenimi problemi v Lipici, zato so zaposleni v tamkajšnji družbi Lipica Turizem zahtevali sklic problemske konference, ki bo 23. junija. Tema je ena sama: kaj nameravajo vlada in vsi odgovorni storiti z Lipico. »Naj kdo pove, ali bo šla družba v stečaj ali se bo zgodilo kaj drugega, da vsaj vemo, pri čem smo,« pojasnjuje Karmen Leban, generalna sekretarka Sindikata delavcev gostinstva in turizma Slovenije, ki organizira omenjeno konferenco.

Strateška naložba ali maček v žaklju

Vlada je v začetku leta družbo Lipica Turizem potisnila v upravljanje Slovenskemu državnemu holdingu (SDH), in to kot strateško naložbo, čeprav je daleč od tega. Že več mesecev je namreč insolventna, zamuja z izplačili plač in potnih stroškov zaposlenim, dobavitelji ji blago dostavljajo le še ob vnaprejšnjem plačilu, je brez vsakršnega premoženja, v Lipici pa upravlja zgolj hotel Maestoso, ki ga je treba temeljito obnoviti, hiško za golf in začasno (največ dve leti) igrišče za golf.

Vlada je SDH naložila, naj do konca marca pripravi analizo stanja v družbi Lipica Turizem in predlog rešitev. Izdelek je sicer pravočasno dobila na mizo, vendar se v dveh mesecih in pol do njega še ni opredelila, čeprav bi se zaradi insolventnosti Lipica Turizma morala že zdavnaj. SDH predlaga štiri možne scenarije za lipiškega turističnega shiranca in opozarja, da je brez dokapitalizacije in poslovnega prestrukturiranja njegov stečaj neizogiben. Toda v primeru stečaja bi bil državni proračun po grobih ocenah oškodovan za okoli tri milijone evrov. Preostali trije scenariji zajemajo dokapitalizacijo družbe Lipica Turizem, za katero bi bilo treba iz državnega proračuna primakniti od 750.000 do 1,5 milijona evrov, po enem od scenarijev pa nato do leta 2019 še po 300.000 do 400.000 evrov na leto. Toda ne pozabimo: (Pahorjeva) vlada je družbo Lipica Turizem enkrat že dokapitalizirala – leta 2010, v znesku 1,5 milijona evrov – in ji s tem po oceni računskega sodišča dodelila nedovoljeno državno pomoč. Morebitno novo dokapitalizacijo bi morala odobriti evropska komisija in ni izključeno, da bi se ob tem poglobila tudi v postopek dokapitalizacije iz leta 2010 in preverila, kam je poniknil ta denar.

Neenotna vlada

V SDH naj bi bili najbolj naklonjeni scenariju C, ki predvideva spremembo poslovnega modela. Družba Lipica Turizem naj bi tako z letom 2016 prevzela vso tržno dejavnost v Lipici (tudi oglede kobilarne, predstave, šole jahanja, vožnje s kočijo, obisk muzeja), vlada naj bi še letos zagotovila denar za njeno dokapitalizacijo (od 750.000 do 1,35 milijona evrov), prav tako denar za obnovo turističnih objektov. SDH predlaga tudi dokapitalizacijo Lipica Turizma s stvarnim vložkom (da bi pridobila stavbno pravico) v znesku 600.000 evrov. V tem primeru bi lahko družba najela kredit za obnovo hotela Maestoso ali pritegnila zasebnega investitorja.

Po naših informacijah ministrstvo za gospodarstvo scenarij C, po katerem bi bili tržna in marketinška dejavnost skupni za celotno Lipico (tako za kobilarno kot tudi turistični del), podpirajo, se pa zavzemajo za organizacijsko obliko, ki jo imajo na protokolarnem posestvu Brdo, torej za javni gospodarski zavod. Na kmetijskem ministrstvu pa rešitvi, po kateri bi Lipica Turizem prevzela tudi trženje kobilarniških produktov, ostro nasprotujejo, saj menijo, da bi to lahko ogrozilo poslovanje državne kobilarne. Tako se je vlada z Lipico znova znašla na mrtvi točki, saj ni sposobna sprejeti nobene odločitve, SDH pa je smrtno tišino nedavno prekinil z objavo javnega razpisa za direktorja družbe Lipica Turizem, saj je Boštjan Bizjak le vršilec dolžnosti (in to že skoraj tri leta) tako direktorja javnega zavoda Kobilarna Lipica kot Lipica Turizma.