Ljubhospic je ime novega zavoda, ki ga ustanavlja Javni zavod Lekarna Ljubljana in ki naj bi po besedah direktorja dr. Marjana Sedeja »prevzel aktivnosti gibanja hospic v Ljubljani«. S tem želijo zagotoviti stabilnejše (kvazisistemsko) financiranje in delovanje paliativne oskrbe v prestolnici, saj se jim zdi trenutni položaj hiše hospica na Hradeckega cesti, ki zaradi rdečih številk že nekaj časa sameva, »svetoskrunstvo«. V Slovenskem društvu hospic, ki omenjeno hišo hospica vodi že od odprtja leta 2010, so nekoliko presenečeni nad nenadnostjo odločitve in tudi nad dejstvom, da Lekarna Ljubljana načrtov ni najprej uskladila z njimi. »Sprašujemo se, zakaj se je to zgodilo prav zdaj, ko se nam je s pristojnimi na ministrstvih uspelo dogovoriti za neko rešitev, in čemu ustanavljanje novega zavoda,« se čudi vodja hiše in predsednica društva Renata J. Roban.

Računajo na koncesijo

»Za gibanje hospic je nujno, da pride do finančne stabilnosti – to bo lahko zagotovila Lekarna Ljubljana,« je poudaril direktor zavoda, ki je minulo leto sklenil z dvema milijonoma evrov presežka prihodkov nad odhodki. »Na podlagi investicijskega načrta ocenjujemo, da bo morala Lekarna Ljubljana v vsakem primeru zagotoviti pomemben del sredstev.« Novi zavod bo po Sedejevih besedah poskušal pridobiti denar na mednarodnih razpisih, ciljajo pa tudi na koncesijo za institucionalno oskrbo neozdravljivo bolnih v zadnjem obdobju življenja, ki naj bi jo na javnem razpisu čez predvidoma štiri mesece podelilo ministrstvo za socialne zadeve. To je tudi možna rešitev za nepretrgane finančne težave društva, ki izvirajo iz nedorečenega pravnega statusa hiše hospica na Hradeckega cesti. Glede na to, da naj bi bilo v okviru razpisa zagotovljeno financiranje določenega števila mest v osrednji Sloveniji, na Primorskem in na severovzhodu države, se odpira vprašanje, ali bi lahko za ljubljansko območje koncesijo dobila tako društvo kot novi zavod.

»Potrebe so tako velike, da se aktivnosti našega zavoda in Slovenskega društva hospic ne morejo izključevati,« pravi Sedej, a se hkrati zdi, da bodo pod isto streho težko shajali. Robanova konkretno ponudbo Lekarne Ljubljana pričakuje prihodnji teden. »Brez zagotovila, da se ohranita koncept in način oskrbe, ne bomo pristali na sodelovanje,« zagotavlja. To pomeni, da v društvu želijo finančno pomoč, ne želijo pa se odreči avtonomiji. Sedej vodenja zavoda ne namerava predati, kar potrjujejo tudi v društvu: »Tega ni bilo na mizi.«

Društvu ne bodo vzeli hiše hospica

Najuspešnejši ljubljanski javni zavod se zdi odločen izpeljati svoj novi projekt. »Če do dogovora glede organizacije hiše hospica ne bo prišlo, bo šla Lekarna Ljubljana z novim zavodom v gradnjo nove hiše,« je napovedal direktor in dodal, da ga ob tem podpira tudi župan Zoran Janković. Slovensko društvo hospic ima namreč za stavbo na Hradeckega cesti sklenjeno pogodbo za nedoločen čas z ljubljanskim stanovanjskim skladom, ki jo slednji lahko odpove le iz krivdnih razlogov. Direktor sklada in hkrati predsednik sveta zavoda Lekarne Ljubljana Sašo Rink je potrdil, da mestna občina pogodbe ne namerava odpovedovati, tudi če se društvu z novim zavodom ne uspe dogovoriti o sodelovanju.

Četrtkovo soglasno odločitev sveta zavoda mora potrditi še mestni svet, ki bo o tem odločal predvidoma na seji v začetku julija. Z začetkom septembra bi – če se sodelovanje na Hradeckega cesti uresniči – reorganizirani hospic že lahko začel sprejemati bolnike. Po predvidevanjih bodo redno zaposlili deset ljudi, nekaj jih bo delalo pogodbeno, več deset pa prostovoljno. »V primeru pridobitve koncesije so pravila za sprejem jasna, sicer pa bodo imeli prednost Ljubljančani ne glede na socialni status,« pojasnjuje Sedej in zagotavlja, da bo oskrba za vse brezplačna. Zavod bodo financirali iz tržne dejavnosti Lekarne Ljubljana. Funkcijo direktorja bo brezplačno opravljal Sedej, ki je tudi predsednik Kasaške centrale Slovenije.