Na ministrstvu za izobraževanje so sklenili, da bodo učbeniško politiko spreminjali postopno in trajnostno. Vsako leto bodo dovolili menjavo dela dotrajanih in pogosto tudi neveljavnih učbenikov, ki si jih osnovnošolci brezplačno lahko izposojajo v učbeniških skladih. Ker je največ takšnih učbenikov v tretji triadi devetletke, bodo šole smele že pred novim šolskim letom zamenjati učbenike za učence zadnjih treh razredov.

Da bi šolam omogočili menjavo učbenikov, založnikom pa dali zeleno luč za njihovo pripravo in tiskanje, so na ministrstvu spremenili dva pravilnika – o potrjevanju učbenikov ter o upravljanju učbeniških skladov. Še ta mesec naj bi posodobili katalog potrjenih učbenikov, na podlagi katerega se bodo v šolah najkasneje do 15. junija morali odločiti, katere učbenike iz tretje triade bodo zamenjali. Vsem drugim bodo veljavnost podaljšali, z novimi naj bi jih nadomestili najkasneje v prihodnjih treh do štirih letih.

Težave z denarjem

Posodobljeni pravilnik o upravljanju učbeniških skladov ukinja tudi prepoved menjave učbenikov v skladih. Šole smejo po novem »v okviru svojih finančnih zmožnosti« zamenjati učbenik v skladu, če bodo presodile, da je drug učbenik primernejši za poučevanje, čeprav prvemu veljavnost še ni potekla.

Milijon evrov, kolikor je v proračunu ministrstva zagotovljeno za učbenike, zagotovo ne bo zadoščal za menjavo vseh učbenikov za tretjo triado, zato se zna zgoditi, da bodo šole pri menjavi gradiv omejene. Na ministrstvu po naših informacijah računajo še na dodaten milijon, a bi jih po ocenah potrebovali vsaj sedem.

Založniki opozarjajo, da bodo letos prenovljene učbenike težko zagotovili pred začetkom novega šolskega leta. Naglica bi jih utegnila tudi podražiti.