Po nedeljskem protestnem shodu opozicije v Skopju je bila včeraj s svojim na vrsti vlada. Sodeč po poročanju makedonskih medijev je bila udeležba približno enaka – prva uradna poročila so govorila, da je na shod v organizaciji stranke premierja Nikole Gruevskega VMRO-DPMNE in koalicije Za boljšo Makedonijo prišlo 90.000 ljudi. V nedeljo, ko so shod organizirale opozicija in skupine iz civilne družbe, jih je bilo po ocenah organizatorjev od 80.000 do 100.000. Provladni časniki so nasprotno pisali, da je bilo na shodu opozicije 18.000 ljudi, za včerajšnji provladni shod pa je makedonski Kurir zapisal, da »ni nobenega dvoma, da se bo danes odvil najmnožičnejši shod v zgodovini neodvisne Makedonije«.

Vse številke gre jemati z rezervo, saj organizatorji takšnih prireditev običajno govorijo o precej višji udeležbi kot tisti, proti katerim prireditev poteka. V primeru tokratnega dogajanja v Makedoniji je to zaradi dveh zaporednih shodov še toliko očitneje, saj bo vsaka stran skušala trditi, da je na ulicah zbrala večjo podporo in da so njene zahteve zatorej legitimnejše.

Opozicija z voditeljem Zoranom Zaevom na čelu in različne skupine zahtevajo odstop vlade zaradi slabega gospodarskega položaja, škandala s prisluškovanjem in splošnega nezadovoljstva. Vlada odstop zavrača in pravi, da se oblast menja z volitvami, ne na ulici, ter da je škandal s prisluhi delo sil iz tujine, ki jo želijo pregnati z oblasti.

Včerajšnji shod bi moral potekati pred poslopjem vlade. Vendar nekaj sto udeležencev nedeljskih protestov ni odšlo domov, ampak so se utaborili pred sedežem izvršne oblasti. Zaradi bojazni pred spopadi so zato včerajšnji shod premaknili pred parlament. Nedeljski shod je sicer minil brez incidentov.

Neuspeli pogovori vlade in opozicije

Ob protestih potekajo tudi pogovori vlade in opozicije za rešitev krize, in sicer ob posredovanju evropskih in ameriških predstavnikov, a včeraj ni bilo napredka. V Skopju so se drugič po poročanju makedonskih medijev srečali premier Gruevski, vodja opozicije Zaev, vodja največje stranke Albancev in koalicijski partner Gruevskega Ali Ahmeti ter vodja Demokratske stranke Albancev Menduh Thaci, poleg pa sta bila veleposlanika Evropske unije in Združenih držav. To je bilo drugo srečanje glavnih političnih akterjev, ki niti tokrat niso zbližali stališč glede zahtev opozicije po odstopu vlade in oblikovanju prehodne vlade oziroma vztrajanja Gruevskega, da bo ostal na položaju. Dogovorili so se, da se bodo spet srečali čez teden dni in najprej oblikovali strategijo pogajanj ter se dogovorili, kdo vse bo na njih sodeloval.

Se bosta pa Gruevski in Zaev danes ponovno pogovarjala v Strasbourgu, kjer poteka zasedanje evropskega parlamenta, in se sestala tudi z evropskimi poslanci Richardom Howittom, Eduardom Kukanom in Ivom Vajglom. Imata pa največji skupini v evropskem parlamentu različne poglede na položaj v Makedoniji. Evropska ljudska stranka (EPP) podpira Gruevskega in njegovo VMRO-DPMNE, ki je njena članica. Tiskovni predstavnik EPP Siegfried Muresan pravi, da je Gruevski na volitvah dobil večino in da bi mu morali pustiti, da vlada naprej in konča mandat, kar je v bistvu enak argument, kot ga javnosti predstavlja sam makedonski premier. Socialisti na drugi strani pa pravijo, da škandal s prisluškovanjem ter napadi na opozicijo porajajo »resne dvome« o pripadnosti makedonske vlade demokratičnim načelom, kot je dejal njihov predsednik Sergej Stanišev. Kar je podobno enemu od argumentov makedonske opozicije.