Odnosi v senatu komisije za preprečevanje korupcije so še naprej napeti. To so pokazale zadnje seje senata – zapisniki so objavljeni na spletni strani komisije. Nekateri predlogi namestnice predsednika KPK Alme Sedlar so bili namreč preglasovani. Poleg (neuspešnega) predloga za uvedbo postopka na lastno pobudo zaradi imenovanja uslužbenke KPK v kadrovsko komisijo SDH je Sedlarjeva še predlagala, da bi se v prihodnje vse seje senata snemale, a sta predsednik Boris Štefanec in njegov namestnik Igor Lamberger glasovala proti.

Pripombe Sedlarjeve nista upoštevala

Kot je v ločenem mnenju zapisala Alma Sedlar, je komisija že večkrat zaznala, da zavezanci (vse institucije javnega sektorja) pri uresničevanju načrta integritete nimajo primernih zapisnikov sestankov. Prav vsebinsko natančni zapisniki pa omogočajo sledljivost, kako so posamezniki sprejemali odločitve. Sedlarjeva ocenjuje, da navedena tveganja obstajajo tudi v KPK. »Da bi zagotovili skladnost dogajanja (izrečenega) na sejah senata s poznejšimi zapisniki ter s tem večjo sledljivost in transparentnost, za katero se komisija odločno zavzema pri zavezancih za načrt integritete in v celotnem javnem sektorju, sem kot možno najustreznejšo rešitev predlagala, da se seje senata KPK snemajo,« poudarja Sedlarjeva.

Namestnica predsednika KPK je snemanje predlagala na seji, na kateri sta Štefanec in Lamberger zavrnila njene pripombe na zapisnik predhodne seje, kjer je ustno napovedala ponovni pisni predlog za uvedbo postopka v zvezi z imenovanjem uslužbenke KPK v kadrovsko komisijo SDH. Sedlarjeva je želela, da se z zapisnikom te seje objavijo njene pripombe, med drugim tudi, da je »predsednik, katerega izločitev je predlagala, zahteval, da pisni predlog izroči njemu in bo on odločal o njegovi nadaljnji obravnavi«.

»Ni mogoče na zalogo sprejeti sklepa«

Štefanec meni, da so »v zapisniku zapisane tiste informacije, ki so potrebne za odločitev v neki zadevi«, in da bi bila odločitev, da se vse seje senata snemajo, v nasprotju z 32. členom poslovnika komisije. Ta določa, da se seja ali posamezna točka dnevnega reda lahko zvočno snema po odločitvi senata. »Iz tega izhaja, da ni mogoče na zalogo sprejeti sklepa, da se vse seje senata snemajo. Odvisno je tudi od vsebine, ki jo senat na posamezni seji obravnava, od morebitnih varovanih podatkov, katerih objava ni dovoljena in podobno,« poudarja predsednik KPK.

Glede predloga Sedlarjeve o uvedbi postopka zaradi imenovanja uslužbenke KPK v komisijo SDH je Štefanec ponovil, da je senat vloženi predlog zavrnil, »ker ni bil ustrezno obrazložen, drug predlog pa sploh ni bil vložen in o njem ni bilo mogoče odločati«.