Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek išče zamenjavo za Vesno Stanković Juričić, ki s koncem tega meseca zapušča položaj direktorice urada za intelektualno lastnino. Po naših informacijah naj bi bila v igri za direktorski položaj dva kandidata, eden od njiju pa je zagotovo obramboslovec Klemen Grošelj, s katerim je Počivalšek že opravil razgovor. Grošelj se je na uradu – trenutno je vodja področja za raziskave, poizvedbe in promocijo – projektno zaposlil v času direktorja Jurija Žureja oziroma po tem, ko je stranka Zares izstopila iz vlade Boruta Pahorja.

Geoplin, Pošta Slovenije, kabinet ministrice in urad

Grošelj, ki ga je širša javnost najprej spoznala kot obramboslovca z ljubljanske fakultete za družbene vede, je v politično-gospodarske vode zaplaval v času vlade Boruta Pahorja, ko je gospodarski resor prevzela stranka Zares. V času ministra Mateja Lahovnika je postal nadzornik (državnega) Geoplina, pod ministrico Darjo Radić se je zavihtel na predsedniško mesto v nadzornem svetu Pošte Slovenije, na koncu pa je prevzel tudi vodenje njenega kabineta. Ko je stranka Zares zapustila Pahorjevo koalicijo, se je Grošelj projektno zaposlil na uradu za intelektualno lastnino. Postal je del Žurejeve ožje ekipe, predvsem kot poznavalec državne strukture.

Med kandidati za vodenje urada za intelektualno lastnino kroži tudi ime ekonomista Aleša Oražma, ki nam informacije včeraj ni ne potrdil ne zanikal. Trenutno vodi področje za znamke, modele in geografske označbe, na urad pa ga je prav tako pripeljal Žurej.

SDS zbira pripombe do 1. junija

Vesna Stanković Juričić se je za odhod odločila zaradi pritiskov, ki so jih sprožile napovedane spremembe zakona o avtorski in sorodnih pravicah (Zasp), zlasti v delu, v katerem so poskušali okrepiti nadzor nad transparentnostjo in delovanjem kolektivnih organizacij. Kasneje je ministrstvo ta del iz predloga novele umaknilo, v nadaljnjo obravnavo pa posredovalo le predlog, ki spreminja področje osirotelih del, saj Slovenija s prenosom evropske direktive o teh delih v svoj pravni red že zamuja.

Medtem je predlog novele Zasp pripravila tudi poslanska skupina SDS – do prvega junija zbira pripombe, potem pa bo predlog vložila v parlamentarno proceduro.