Ker sta Listi Zorana Jankovića na lanskoletnih lokalnih volitvah zmanjkala dva mestna svetnika, da bi županova lista sama imela večino v mestnem svetu, se je moral Zoran Janković prvič, odkar je na čelu prestolnice, povezati s svetniki iz drugih strank. Lista Zorana Jankovića je zato sklenila koalicijsko pogodbo s Socialnimi demokrati (SD) in Demokratično stranko upokojencev Slovenije (DeSUS).

Ljubljanski volilci so na zadnjih volitvah v mestni svet poslali po dva predstavnika obeh strank, kar pomeni, da bo županova koalicija štela 25 svetnikov. Podžupan in vodja svetniške skupine Liste Zorana Jankovića Aleš Čerin je omenil, da so se po volitvah o koaliciji pogovarjali tudi s Stranko Mira Cerarja in Združeno levico, ki pa pričakovano nista želeli v koalicijo.

Velja spomniti, Jankovićeva prva izkušnja s sklepanjem koalicije po državnozborskih volitvah konec leta 2011 se je končala klavrno. Državljanska lista, ki jo je vodil Gregor Virant, je celo parafirala (ne pa tudi podpisala) koalicijski sporazum z Jankovićem, vendar je šla Virantova lista na koncu v koalicijo s stranko SDS Janeza Janše.

»Družijo nas socialdemokratske vrednote«

»Vsi želimo najboljše Ljubljančankam in Ljubljančanom. V vseh treh programih nisem zaznal bistvenih razlik,« je Janković pojasnil, kaj druži mestne koalicijske partnerje. Čerin je župana dopolnil z besedami, da vsi trije partnerji delijo socialdemokratske vrednote in da se vsi trije zavzemajo za praktično iste projekte. Po Jankovićevih besedah se razlikujejo samo v tem, kateri od teh projektov bi morali imeti prednost v proračunu.

»Pretehtali smo vse možnosti in nato ugotovili, da imamo znotraj koalicije boljše možnosti, da izvajamo svoj program,« je glavni razlog za vstop v županovo koalicijo pojasnil predsednik Socialnih demokratov Ljubljana Marko Koprivc, ki verjame, da bo koalicija vedno našla skupen jezik. Predsednik ljubljanskega mestnega odbora Demokratične stranke upokojencev Saša Ivan Geržina pa je dodal, da bodo sodelovanje v koaliciji poskušali izkoristiti, da bi upokojencem na primer priskrbeli popuste za kulturne in športne prireditve, za mesečne vozovnice in podobno.

»V Ljubljani bo vse po starem«

V štiristranskem koalicijskem sporazumu, ki se začne z navedbo Jankovićevih uspehov iz predhodnih mandatov, so se partnerji na primer zavezali k povečevanju »fonda neprofitnih stanovanj tudi za mlade talente, mlade družine ter invalide«. Med drugim so sklenili tudi, da bodo prenavljali ceste in druge javne površine, širili mrežo parkirišč tipa parkiraj in pelji ter kolesarsko mrežo, če bo mogoče, pa bodo odpirali nove enote družinskega centra Mala ulica v drugih četrtnih skupnostih.

Največja ljubljanska opozicijska stranka SDS je včerajšnji podpis koalicijskega sporazuma pospremila s cinično pripombo, da gre za »uradno potrditev tega, kar vsi že dolgo vemo: SD in DeSUS brez razmisleka že od vsega začetka podpirata vse, kar župan Janković predlaga«. V SDS so prepričani, da bo koalicija treh strank zagotavljala, da bo v Ljubljani »vse potekalo tako, kot v preteklih dveh mandatih župana Jankovića«. Tudi župan je soglašal s to ugotovitvijo in pohvalil, da sta ravno SD in DeSUS v preteklosti tudi brez koalicijskega sporazuma glasovala v korist Ljubljane, medtem ko SDS ni podprla niti enega samega projekta.