Tržiški Peko je pred pomembnimi spremembami, ki bodo na slovenskem trgu terjale odpuščanje okrog 50 delavcev. Peko v Sloveniji tako ne bo več proizvajal zgornjih delov obutve, v hčerinski družbi PDG Inde pa bodo v Tržiču še naprej izdelovali podplate.

V dveh letih sto delavcev manj

Po novem bo Skupina Peko v Sloveniji zaposlovala okrog 280 delavcev, kar je približno sto manj kot leta 2013, ko je vodenje družbe prevzel Slavko Despotović. Od tega jih bo 100 ostalo zaposlenih v skupnih službah in delu proizvodnje, ki se bo ohranil v Tržiču. V Sloveniji bodo še naprej vodili vse posle, nabavljali blago, dokončevali obutev in izdelovali manjše serije čevljev. Približno 40 zaposlenih Peka, ki so dejansko delali za PGP Inde, je bilo pred dnevi že prezaposlenih na novo ustanovljeno družbo PGP storitve. S tem je po novem v Skupini PGP Inde, ki je postala samostojna strateška in profitna enota, skupaj zaposlenih 120 delavcev. PGP Inde se z izdelovanjem podplatov uvršča v evropsko špico in je zanimiv za marsikaterega vlagatelja. V Pekovi maloprodajni mreži pa naj bi delovalo okrog 60 delavcev.

Več mesecev pa se pripravlja tudi oddelitev maloprodajne mreže Peka. Tako je lani PDG Inde že ustanovil družbo PK Trgovina. Tudi za kratico PK stoji ime slovitega Tržičana Petra Kozine, ki je v začetku prejšnjega stoletja v Tržiču začel izdelovati čevlje. Poleg lastne obutve Peko v razvejani maloprodajni mreži prodaja tudi blagovne znamke drugih proizvajalcev čevljev. Delež prodaje obutve pod Pekovo blagovno znamko na domačem trgu, ki znaša okrog 60 odstotkov, naj bi se znižal na štirideset odstotkov. Veliko pozornost nameravajo v družbi nameniti veleprodaji obutve, pri čemer se nameravajo osredotočiti na trge EU in Rusije. Četrtinski delež obutve, prodane na veliko, nameravajo letos zvišati na več kot polovico.

Strošek izdelave čevljev bo pol nižji

Izdelavo zgornjih delov čevljev bodo v Peku najverjetneje preselili h kooperantu na Hrvaškem, omenja pa se tudi srbski Zrenjanin. Zaradi te selitve bodo nizkoproduktivno tovarno v srbskem Knjaževcu, kjer je Peko sredi leta 2012 v najetih prostorih začel izdelovati zgornje dele obutve, zaprli. S selitvijo proizvodnje se bo strošek izdelave čevljev na minuto razpolovil, pomembno pa se bo znižala tudi lastna cena čevljev. Odprodaja nakopičenih zalog naj bi se letos zaključila. To pa pomeni, da se bo povprečna prodajna cena bistveno zvišala. Načrtovani ukrepi naj bi omogočili, da bo Peko v prihodnjih letih iz osnovne dejavnosti posloval dobičkonosno. Z dobičkom so poslovali že lani, vendar predvsem zaradi prodaje nepremičnin. Prihodki od prodaje so se lani zvišali za več kot deset odstotkov, na dobrih devet milijonov evrov. Po načrtih naj bi prihodki v letu 2017 znašali skoraj 15 milijonov evrov, čisti dobiček pa okrog 900.000 evrov. Za komentar zadnjih dogajanj v Peku je bil Despotović nedosegljiv.