Upoštevanje dogovora o prekinitvi ognja in umik težkega orožja tako vojske kot upornikov dviguje upanje na dolgoročnost premirja. Tako pa ne mislijo v ukrajinski vojski. »Separatisti s prvih bojnih linij umikajo orožje, a le zato, da bo s tem zavedli predstavnike Ovse. Ponoči pa orožje pripeljejo nazaj,« je zatrdil predstavnik ukrajinske vojske Andrij Lisenko. »Obstajajo znaki, da se sovražnik pripravlja na nadaljnje ofenzive,« je pristavil. Najbolj naj bi bila ogrožena pristaniško mesto Mariupol in Artemivsk, ki leži severno od Donecka, ki je v rokah separatistov.

Poveljnik separatistov Eduard Basurin je danes zatrdil, da uporniki nadaljujejo z umikom težkega orožja s prvih bojnih linij, pri tem pa da jih nadzoruje Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse). Iz organizacije so umik orožja potrdili ter napovedali, da bodo redno preverjali, ali orožje tudi ponoči ostaja tam, kjer mora biti.

»Oprezen optimizem«

Namestnik vodje misije Ovseja v Ukrajini Alexander Hug je glede umika težkega orožja, rok za katerega v skladu z dogovorom iz Minska poteče v ponedeljek, v soboto izrazil »oprezen optimizem«.

»Vidimo, da prvi korak, prekinitev ognja, velja na večjem delu 500-kilometrske frontne linije« in vidimo, da obe strani sprejemata korake za umik težkega orožja, je dejal po poročanju nemške tiskovne agencije dpa.

Sedma smrtna žrtev med novinarji

Ponoči sicer ni bilo napadov, so pa bile po besedah Lisenka ukrajinske sile včeraj napadene 34-krat, pri čemer je bilo ranjenih osem vojakov. Po drugi strani so separatisti vojsko v zadnjih 24 urah obtožili 26 napadov na območju Donecka.

Ukrajinski mediji so poročali, da sta bila v soboto v raketnem napadu ubita vladni vojak in fotoreporter, ki je tako že sedma smrtna žrtev med novinarji v konfliktu. Obe strani se medsebojno obtožujeta za napad.