Je že svojevrsten paradoks, da je nemški finančni minister Schäuble na evropskem parketu tisti, ki Grke pritisne ob zid in jim iztisne še najbolj neželene obljube varčevanja, doma pa mora prepričati poslance, da je treba Grkom vendarle pomagati. Včerajšnje glasovanje v bundestagu je hkrati prikaz tega, da tudi v discipliniranih parlamentih popusti poslanska disciplina in poslanske skupine ne glasujejo tako unisono, kot bi si želeli šefi strank.

»Mi smo tisti, ki moramo držati Evropo skupaj, vedno znova,« je Schäuble poudaril pomen nadnacionalnega interesa pred izvoljenimi v nemškem parlamentu in obljubljal, da ne gre za nikakršne nove milijarde pomoči iz žepov nemških davkoplačevalcev, za nikakršne nove pogoje, temveč le za podaljšanje dosedanjega programa, ki bo obema stranema dalo nekaj več časa za razmislek, kako naprej.

Tokrat za to namero stoji še velika večina nemških poslancev, ki so s 541 glasovi podprli podaljšanje pomoči, 32 jih je glasovalo proti in 13 se jih je vzdržalo. Toda ta votum glede marsičesa vara. Velik del tistih, ki so še obkrožili za, je to storil s slabim občutkom. Gre predvsem za poslance iz vrst stranke finančnega ministra in kanclerke Angele Merkel.

Grčija bo poleti potrebovala nov paket pomoči

Mnogi strokovnjaki napovedujejo, da bo Grčija že poleti potrebovala nov paket pomoči, da bi lahko odplačevala tekoče obveznosti. Bojazni, da bi utegnili imeti težave s poravnavanjem zapadlih dolgov, je nakazal tudi grški finančni minister Varufakis.

Že v zadnjih dneh so mnogi poslanci Krščansko demokratske unije in Krščansko socialne unije nakazali, da je njihovega potrpljenja zlagoma konec in v bodoče ne bodo le voljno potrdili, kar jim bo na mizo položil finančni minister. Schäuble je že včeraj dejal, da mu, drugače kot sicer, ni do šale, in med poslanci njegove stranke jih je 29 glasovalo proti vladnemu predlogu. A razpoloženje se je tudi med tistimi, ki so tokrat obkrožili da, zelo poslabšalo in krepi se stališče, da se Evrope ne da »držati skupaj« za vsako ceno.

Bi kdo kupil rabljen avto od Ciprasa?

Dobršen del njihove nelagodnosti povzroča dejstvo, da je na čelu vlade v Atenah zveza levičarskih strank Siriza, ki je svojo pot do zmage na volitvah tlakovala z dragimi predvolilnimi obljubami in jih bo morala vsaj del izpolniti. Da sta Cipras in Varufakis v resnici pripravljena izpolniti zahteve upnikov po reformah, v Berlinu ne verjame skorajda nihče.

»Poglejte si Ciprasa, poglejte si Varufakisa. Mar bi res od njiju kupili rabljen avtomobil? Če je vaš odgovor ne, potem danes tako tudi glasujte,« je včeraj Klaus-Peter Willsch, poslanec CDU, pozival svoje kolege v parlamentu. Willsch sodi med tiste politike v Krščansko demokratski uniji, ki so vedno nasprotovali reševanju Grčije.

Če bo Grčija poleti potrebovala nov paket pomoči, bosta imela nemški finančni minister Schäuble in kanclerka Merklova največ težav v lastni stranki, ocenjujejo dobro obveščeni opazovalci. Kljub temu bi za nadaljnji paket pomoči v parlamentu verjetno dobili večino. Socialdemokrati so včeraj nakazali, da bi bili pripravljeni podpreti tudi nadaljnje milijarde pomoči Atenam. Levica, ki je včeraj prvič podprla vladni predlog podaljšanja programa pomoči, je pomoč Grčiji sicer vse doslej zavračala kot brezsrčni diktat grškemu ljudstvu, a kaže, da so njeni poslanci spremenili stališče.