Breedlove je Rusijo obtožil, da na vzhodu Ukrajine namešča težko opremo - govoril je o več tisoč oklepnih vozilih, ruskih vojakih, zračni obrambi in topništvu. S tem je ruski predsednik Vladimir Putin postavil merilo zelo visoko, je še dejal. O morebitni dobavi orožja Ukrajini z Zahoda Breedlove ni zavzel stališča.

Obenem je ameriški zunanji minister John Kerry v nastopu pred odborom ameriškega kongresa zatrdil, da prekinitve ognja med ukrajinskimi silami in proruskimi uporniki na vzhodu Ukrajine še vedno ni in da separatisti skupaj z Rusijo ne izpolnjujejo svojih obvez. Rusijo bi lahko doletele dodatne sankcije, če ne bo sprememb, je posvaril.

Po mnenju njegovega ruskega kolega Sergeja Lavrova pozivi k novim sankcijam dokazujejo, da ne Washingtona ne Bruslja ne zanima dejanski uspeh dogovora o prekinitvi ognja, ki so ga voditelji Rusije, Ukrajine, Nemčije in Francije dosegli 12. februarja v Minsku.

Prekinitev ognja prinesla rezultate

Zahod je obtožil, da postavlja »smešne zahteve« glede uveljavitve prekinitve ognja. »Vsakdo povsem dobro razume, da ni idealnih premirij in idealnih prekinitev ognja,« je danes dejal za rusko televizijo. Izpostavil je, da so opazovalci Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) poročali o umiritvi spopadov.

»Konec koncev je prekinitev ognja prinesla rezultate,« je menil. »Reči, da prekinitev ognja ne deluje, je v interesu tistih, ki hočejo spodkopati dogovor iz Minska,« je še dodal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

Kremelj: to je neumnost

Nova Gazeta je objavila podrobnosti dokumenta, ki naj bi ga administracija ruskega predsednika videla med 4. in 12. februarjem lani, povzema mednarodna tiskovna agencija Reuters.

Kremelj je poročanje Nove Gazete označil kot neumnost. Rusija je zanikala, da bi imela načrt za priključitev Krima pred padcem Janukoviča, ki je iz Kijeva pobegnil 21. februarja in vztraja, da je odgovorila zgolj na voljo ljudi, ki so jo ti izrazili na lanskoletnem referendumu.

Po navedbah omenjenega časnika dokument vsebuje tudi navedbe, da je Janukovičevo predsedstvo politični bankrot, da je padec predsednika neizbežen, temu pa bi lahko sledila državljanska vojna. Prav tako je v dokumentu navedeno, da Evropska unija in ZDA ne bodo nasprotovale razpadu Ukrajine, zaradi česar dokument predlaga, da se ustvarijo pogoji za referendum na Krimu in Doneškem bazenu na vzhodu Ukrajine o samoodločbi in morebitni združitvi z Rusijo. Dokument tudi predlaga javno kampanjo v ruskih medijih za podporo omenjenim dejanjem.

Krim priključili 21. marca lani

Verodostojnosti dokumenta doslej ni bilo mogoče potrditi, hkrati Nova Gazeta ne navaja, kdo je dokument pripravil in ali ga je Kremelj tudi sprejel.

Rusije je priključila Krim 21. marca lani. V spopadih med proruskimi separatisti in ukrajinsko vojsko, ki so sledili, je doslej umrlo več kot 5600 ljudi. Po aneksiji Krima je priljubljenost Putina v njegovi domovini skokovito narasla, so pa EU in ZDA zaradi krize na vzhodu Ukrajine uvedle gospodarske sankcije proti Rusiji.

Kijev sporočil, da je začel umik težkega orožja s fronte

Ukrajinska vojska je danes sporočila, da je začela z umikom težkega orožja s frontne črte na vzhodu Ukrajine. Po prekinitvi ognja in izmenjavi ujetnikov med vojsko in proruskimi separatisti je to eden ključnih korakov, ki jih predvideva mirovni dogovor, sklenjen v Minsku pred dvema tednoma. Separatisti naj bi z umikom orožja začeli že pred dnevi.

"Ukrajina je danes začela umik 100-milimetrskih topov s frontne črte. To je prvi korak v umiku težkega orožja in bo izveden izključno pod nadzorom Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi," francoska tiskovna agencija AFP navaja izjavo generalštaba ukrajinske vojske.

Umik težkega orožja sledi dogovoru o premirju na vzhodu Ukrajine, ki so ga 12. februarja v Minsku dosegli voditelji Rusije, Ukrajine, Nemčije in Francije. Dogovor so nato podpisali tako Kijev kot proruski separatisti.