»Že 75 let uporabljamo ta prehod. Vse premoženje imamo tam, čez progo. Zakaj naj bi hodili preko drugega, oddaljenega prehoda, če pa smo tu doma?« se je s šibo v rokah jezila osemdesetletna Jožefa Anderlič. Kot dodaja Stane Jaki, predstavnik lastnikov zemljišč: »Zahtevamo, da se takoj vzpostavi stanje, kot je bilo pred 22. januarjem. Ničesar drugega. Potem pa se bomo pogovarjali še o kakšni drugi možnosti. Zaenkrat nimamo alternativnega prehoda. Jaz ga ne vidim.«

Prehod ukinili zaradi industrijske cone?

Glavni razlog za ukinitev prehoda je po besedah župana v tem, da je zemljišče ob železnici namenjeno za industrijsko rabo, zato je pogoj za pridobitev gradbenega dovoljenja za širitev poslovnih objektov dveh bližnjih podjetij tudi ukinitev tega prehoda. »Vendar, kot sem razumel, naj bi SŽ prehod ukinile postopoma, v nekaj mesecih, ne pa tako, da ne rečem gverilsko.«

Kot je pojasnil občinski svetnik Alojz Gregorčič, sta podjetji prošnjo za ukinitev prehoda dali že pred devetimi leti, a so občinski svetniki zadevo dobili na mizo šele junija lani. »Takrat smo sklenili, da je treba pred ukinitvijo vzpostaviti alternativni prehod. Zakaj potem do tega ni prišlo, ne vem.« Gregorčič ob tem opozarja še na enega sicer občasnega, a vendar zelo pomembnega uporabnika, to je Zavod z prestajanje kazni na Dobu, ki je v neposredni bližini spornega prehoda. »Če je most, po katerem običajno peljejo, blokiran zaradi česar koli, kot je bil denimo shod v podporo Janezu Janši, se na Dob ne da priti drugače kot preko tega prehoda. Že to je po mojem mnenju močan argument. Seveda, tudi podjetja se morajo širiti, a treba je pravočasno urediti alternativo.«

Župan: Ni res, da ni alternative

Župan se sicer s krajani ne strinja povsem, saj sta po njegovih besedah v bližini še dva železniška prehoda, eden pri naselju Prapreče, oddaljen dobrih 400 metrov, in drugi, 130 metrov oddaljen izvennivojski prehod preko že omenjenega mostu. »Žal mi je, da nisem v komunikaciji z železnicami nastopil osebno in da zadeve nismo reševali skupaj s krajani. Dolžan sem jim opravičilo,« pravi župan, ki se je včeraj zvečer sestal s kmeti in jim predlagal, kako bi lahko dodatno izboljšali in utrdili obstoječe dostope. »S SŽ smo se dogovorili za morebitno odprtje alternativnega prehoda, ki bi bil potem en sam, a pogoj je, da se ta nasproti naselja Prapreče ukine. Prosil sem jih tudi, naj ta ukinjeni prehod ponovno vzpostavijo vsaj za nekaj mesecev, da se prej s kmeti dogovorimo. A kot so mi povedali, to žal ni mogoče, saj naša zakonodaja pač predpisuje bistveno večje razdalje med posameznimi prehodi.«

Na SŽ so nam pojasnili, da je prehod v Slovenski vasi ukinjen predvsem zaradi varnosti, čemur pa kmetje odločno nasprotujejo, saj kot pravijo, se v vseh teh desetletjih na tem prehodu ni zgodila niti ena nesreča. »Komisija za nivojske prehode je na tem prehodu že leta 2006 ugotovila več nepravilnosti in odstopanj od zakonodaje, zato je odločila, da se nivojski prehod ukine,« je pojasnil Janez Krivec iz SŽ.