Dolgo zgodovino ima Zlata lisica, ena najbolj prepoznavnih slovenskih prireditev. Konec tedna bo upihnila že 51. svečko. Nekaj pa je vseeno posebnega pri letošnji izvedbi. Da je bila najbolj pričakovana v vsej svoji zgodovini. Štajerci so preprosto potrebovali domačo izvedbo. Na domačem terenu, ne gostujočem v podobi prijateljske Kranjske Gore. Mariborski smučarski klub je v sedemmestnih rdečih številkah in izvedba Zlate lisice je ena redkih stvari, ki v klubsko blagajno prinaša veselje.

V zadnjem mesecu se je zdelo, da so dobili Mariborčani darilo od zgoraj. Pošiljko snega, v zadnjih dneh pred tekmo pa še nočne temperature pod ničlo, tako da so lahko pripravili zadostno količino snega in utrdili progo. Da bodo Štajerci izpeljali tekme za Zlato lisico, so morali uporabiti vse svoje znanje ter razpoložljive trike, ki mejijo na znanost. Znanost pa je tudi priprava tekme svetovnega pokala na daleč najnižji točki izmed vseh prizorišč.

Večkrat videni prizor zadnjih let je bil, da je Mariboru zaradi pomanjkanja snega stopila v bran Kranjska Gora. Toda lisica na Gorenjskem ni prava. Zunaj tekmovališč ji manjka čara, kar je bilo mogoče občutiti na vsakem koraku. Mednarodna smučarska organizacija (FIS) se že dolgo zaveda resnosti položaja okrog negotove tekme v Mariboru, a si po drugi strani želi, da Slovenija obdrži dve prizorišči svetovnega pokala, po eno na moški in ženski strani. Izračun FIS je namreč takšen, da je Slovenija alpska dežela, v kateri je alpsko smučanje zelo popularno, tudi za svoj obstoj. V primeru, da bi v prihodnosti Sloveniji kakšno prireditev odvzeli, bi svetovni pokal v alpskem smučanju hitro dobil drugačne oznake, kot so lokalna tekmovanja. Tudi tega se FIS zaveda, zato mu je organizacija slovenskih prireditev v interesu.

»Progo smo preparirali z injekcijsko desko, kar se nam je zelo dobro posrečilo. Struktura snega je kompaktna, na vsej tekmovalni liniji je količina snega nespremenjena, proga pridobiva tekmovalno trdoto. Če bi namesto oblačnosti imeli jasno vreme, bi vsi ukrepi delovali še hitreje, a gostota snega je takšna, da ne vidimo težav, da bi progo spravili v čim boljše tekmovalno stanje,« pravi vodja tekmovanja Gorazd Bedrač. Dodaja: »Progo bomo na dan tekmovanja utrjevali s soljo, če bo treba, ta trenutek pa ostaja takšna, kot je. Zdaj samo še urejamo zaščito okoli tekmovališča, ograje in druge objekte, da bo vse pripravljeno za tekmovanje. Direktor svetovnega pokala Atle Skaardal prihaja v petek dopoldan, je zelo umirjen in FIS ne dela nobene panike, nam popolnoma zaupa glede tega, kar je treba izvesti.«

Generalni sekretar tekmovanja Srečko Vilar je poudaril, da prireditelji pričakujejo velik spektakel. »Pričakujemo veliko odmevnost, saj se po enem letu spet vračamo v Maribor. Pripravili smo se, da se dokažemo po organizacijski plati, gostimo najboljšo smučarko na svetu Tino Maze v svojem okolju, vse to zagotavlja ogromno gledalcev in medijsko odmevnost. Velik del dogajanja bi izpod Pohorja radi prenesli tudi v mesto, zato smo pripravili dve javni žrebanji startnih številk na Trgu Leona Štuklja v petek in v soboto, ki bosta pospremljeni z glasbenimi koncerti po 17. uri. V program verjamem in vem, da se bomo tudi v Mariboru približali superlativom.«

»Infrastruktura na samem tekmovanju bo letos boljša, tribuna je povečana na 1100 mest, zagotovili bomo veliko pretočnost gledalcev na tekmovanju. Ker se je zakonodaja na področju prodaje vstopnic spremenila, pozivamo obiskovalce, naj si vstopnice priskrbijo vnaprej prek sistema Eventim, ki pa bo vstopnice prodajal tudi na samem prizorišču,« je še dejal Vilar.

Vstopnice za odrasle stanejo deset evrov za posamezni dan, dvodnevna stane 15 evrov, za mladino od osmega leta pa pet evrov. Mlajši od osmih let si bodo tekmo lahko ogledali brezplačno. Prireditelji pričakujejo vsak dan med 15.000 in 20.000 obiskovalcev, ki si bodo v soboto ogledali veleslalom, v nedeljo pa še slalom. uš, sta