Informacija o sklepih MVK glede Janše je sicer neuradna, saj naj bi MVK sporočilo o tem javnosti posredovala v torek.

Poslanci SDS na seji niso želeli sodelovati

Kot je za STA povedal Vinko Gorenak (SDS), je zaprti del seje, na katerem so razpravljali o imuniteti, potekal v odsotnosti poslancev SDS. Ti namreč sklepajo, da gre v enem izmed postopkov za zadevo, povezano k očitano krivo ovadbo in žaljivo obdolžitvijo nekdanje tožilke Branke Zobec Hrastar. V tem primeru gre po besedah Gorenaka za zadevo Patria, ki je po prepričanju SDS političen proces, zato poslanci SDS na seji niso želeli sodelovati.

MVK bi moral o Janševi imuniteti odločati 14. januarja, vendar so sejo prekinili, da bi pridobili stališče poslovniške komisije DZ. V SDS so namreč menili, da je DZ doslej postopke odločanja o imuniteti vodil napačno. V primeru, ko se poslanec na imuniteto ne sklicuje, MVK pa se odloči, da mu je ne prizna, bi se moral namreč po prepričanju SDS postopek na MVK zaključiti.

Poslovniška komisija DZ je zadevo obravnavala v četrtek in sklenila, da razlaga parlamentarnega poslovnika glede postopka odločanja o imuniteti ni potrebna, zato postopek ostaja enak kot doslej.

Ni znano, za katere primere gre

Ker obvestili, s katerima je okrožno sodišče DZ pozvalo, da zoper Janšo tečeta kazenska postopka, nista javni, ni znano, za katere primere gre. Sodna preiskava, povezana s prodajo Janševih zemljišč v Trenti, po informacijah, ki jih je 14. januarja STA posredovalo sodišče, še ni končana, zato zadevi najverjetneje nista povezani s tem primerom.

Po javno znanih podatkih zoper Janšo sicer potekata še dva kazenska postopka. Na ljubljanskem okrožnem sodišču zoper njega teče postopek zaradi očitka krive ovadbe in žaljive obdolžitve Zobec Hrastarjeve. Na istem sodišču poteka tudi postopek v zasebni tožbi, v kateri svetovalec nekdanjega predsednika republike Danila Türka Franci Perčič Janšo toži zaradi očitkov o sodelovanju z Udbo.