Visoki komisariat Združenih narodov za begunce (UNHCR) se sooča z velikim proračunskim primanjkljajem. Lani je prejel zgolj polovico od 300 milijonov evrov, kolikor bi potreboval za financiranje programa za begunce v Siriji in Iraku.

»Šokantno je, ko vidite, kako so se od mojega zadnjega obiska humanitarne razmere v Iraku poslabšale,« je dejala Joliejeva ob svojem petem obisku Iraka kot posebna ambasadorka UNHCR.

Po podatkih organizacije je več kot sedem milijonov Sircev in skoraj dva milijona Iračanov še vedno notranje razseljenih zaradi Sirske državljanske vojne in napadov Islamske države. Skoraj štiri milijone beguncev iz Sirije se trudi preživeti v sosednji Turčiji, Libanonu, Egiptu, Iraku in Jordaniji.

Turčija odprla begunsko taborišče za 35.000 Sircev

Turčija je danes v mestu Suruc na jugovzhodu države odprla begunsko taborišče za 35.000 Sircev. Šotorsko naselje v obmejnem mestu nudi zatočišče beguncem, ki bežijo pred spopadi med kurdskimi borci in pripadniki Islamske države v sirskem Kobaneju. Kurdi so danes sporočili, da imajo pod nadzorom že 90 odstotkov mesta. Po navedbah predstavnika kurdskih borcev spopadi z Islamsko državo potekajo le še na obrobju. Tam po navedbah aktivistov potekajo srditi boji, navaja nemška tiskovna agencija dpa.

Iz tega obmejnega mesta je v Turčijo pobegnilo več tisoč ljudi. Turčija v 25 begunskih taboriščih na obmejnem območju gosti skupaj 140.000 sirskih beguncev. V nedeljo so odprli novo šotorišče v Surucu, načrtujejo pa še eno taborišče v provinci Mardin, je za dpa povedal predstavnik turških oblasti.

Ključen simboličen udarec IS

Kurdski borci v Kobaneju pregona Islamske države iz tega mesta še niso potrdili, a je poleg vodje sirskega observatorija Ramija Abdela Rahmana tudi aktivist iz samega mesta Mustafa Ebdi za francosko tiskovno agencijo AFP sporočil, da so se spopadi v njem končali. Kurdski borci po navedbah Rahmana sedaj džihadiste preganjajo z vzhodnega obrobja Kobaneja, kjer pa zaradi min in avtomobilov bomb napredujejo počasi.

Kurdski borci v Kobaneju so uspeh nad Islamsko državo zabeležil po 24 urah močnega bombardiranja, ki so ga nad mestom izvajala letala koalicije pod vodstvom ZDA. Po navedbah Pentagona je koalicija od nedelje na položaje Islamske države izvedla 17 zračnih napadov.

Izguba kurdskega mesta Kobane, po arabsko Ajn al Arab, predstavlja ključen simboličen udarec Islamski državi, ki je od začetka ofenzive na to mesto 16. septembra lani izgubila več kot 1000 svojih borcev. V določenem trenutku je kazalo, da bo mesto, ki leži ob meji s Turčijo, padlo v njene roke.