Na novinarski konferenci v Parizu je izpostavil, da morajo zaradi vpletenosti v teroristične mreže v Siriji in Iraku sedaj V Franciji nadzirati 1300 ljudi, tako tujcev kot Francozov. Pri tem je izpostavil, da je njihovo število v zadnjem letu naraslo za kar 130 odstotkov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Tem je treba prišteti še 400 do 500 oseb, ki so vpletene v starejše teroristične mreže ali mreže, ki zadevajo druge države, kot tudi glavne osebnosti v frankofonskem džihadizmu na svetovnem spletu. "To je skoraj 3000 ljudi, ki jih je treba nadzirati," je pojasnil.

Med ukrepi, ki jih bodo v Franciji uvedli v prihodnjih treh letih za okrepitev nadzora džihadistov in zmanjšanje radikalizacije, je napovedal dodatnih 2680 novih zaposlitev, od tega 1400 na notranjem ministrstvu, predvsem v obveščevalnih službah, 950 na pravosodnem ministrstvu in 250 na obrambnem ministrstvu. Za to bodo namenili 425 milijonov evrov. Predlog zakona o varnostnih službah bo v parlamentu marca.

V zaporih zaposlili dodatne imame

V zaporih bodo ob sedanjih 182 imamih zaposlili še dodatnih 60. V zaporih, kjer naj bi se radikalizirala dva od treh napadalcev, ki so pred dvema tednoma izvedli teroristične napade v Parizu in ubili 17 ljudi, bodo uvedli posebne oddelke za zaprte skrajneže.

V prihodnjih dneh bo začela delovati spletna stran, na kateri bo vlada javnost seznanjala z ukrepi za boj proti novačenju džihadistov, predvsem mladih, je še dejal premier in dodal, da bodo v prihodnjih treh letih za preprečevanje radikalizacije namenili 60 milijonov evrov.

Valls je napovedal še okrepitev protiteroristične zakonodaje, oblikovanje kartotek za osebe, obtožene ali obsojene terorizma, pa tudi povečanje sredstev za nadzor nad "spletnim džihadizmom" in preiskave kaznivih dejanj na spletu. Napovedal je še okrepitev dela z operaterji interneta, tudi v evropskem okviru.

Septembra 2015 pa bo po njegovih besedah v Franciji vzpostavljena skupna baza podatkov letalskih potnikov, o kateri se pogovarjajo v Evropskem parlamentu, še poroča AFP.