Hollande je v govoru na Svetovnem arabskem inštitutu dejal, da sta islam in demokracija združljiva, Arabcem pa se je zahvalil za solidarnost v času tragičnih napadov.

»Radikalni islamizem se napaja iz vseh protislovij, vseh vplivov, vseh stisk, vseh neenakosti, vseh predolgo nerešenih konfliktov,« je poudaril Hollande.

»Charlie Hebdo je živ in bo živel naprej,« je v sredo dejal Hollande. »Lahko ubiješ može in žene, a nikoli ne moreš ubiti njihovih idej,« je dodal.

Netanjahu pobija otroke

Turški premier Ahmet Davutoglu je danes izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja primerjal z islamskimi skrajneži, ki so prejšnji teden izvedli več napadov v Parizu. Pojasnil je, da so oboji krivi za zločine proti človečnosti, poroča Reuters. »Tako kot je masaker teroristov v Parizu zločin proti človečnosti, je Netanjahu na čelu vlade, ki z bombnimi napadi na Gazo pobija otroke, ki se igrajo na plaži, ter uničuje na tisoče domov. Tudi to je zločin proti človečnosti,« je Davutoglu dejal na tiskovni konferenci, poroča Reuters.

Dodal je še, da je objava karikatur preroka Mohameda provokacija. »Svoboda medijev ne pomeni svobode žaljenja,« je v Ankari povedal novinarjem. »V tej državi ne dovoljujemo nikakršnih žalitev preroka,« se je navezal na objavo karikature Charlie Hebdoja v nekaterih turških medijih. Levosredinsko usmerjen opozicijski dnevnik Cumhuriyat in nekaj spletnih medijev je namreč včeraj objavilo karikaturo Mohameda.

Blokirali dostop do spletnih strani s karikaturo

Turški premier je pojasnil, da so v predvsem muslimanski Turčiji prebivalci občutljivi na religijo ter da se ne more pričakovati, da bodo do žalitev preroka strpni. »To je provokacija,« je prepričan Davutoglu. »Odločeni smo, da bomo varovali čast preroka, hkrati pa bomo ostro obsodili teroristične napade v Parizu,« je bil jasen. Turško sodišče je včeraj odredilo blokado spletnih strani, ki so objavile najnovejšo naslovnico časnika Charlie Hebdo. To je s peticijo zahteval turški odvetnik, ki je prepričan, da je karikatura predstavljala potencialno nevarnost javnemu redu.

Rushdie: Zameril sem, da so žrtve začeli poniževati

O napadu na uredništvo časnika Charlie Hebdo je javno spregovoril pisatelj Salman Rushdie, ki je z objavo Satanskih stihov leta 1988 razbesnel iranske verske voditelje, ki so nanj razglasili fatvo (deset let kasneje so ukaz uradno umaknili). Od takrat je mnogo let živel pod policijsko zaščito, saj je prejel na tisoče groženj s smrtjo. Rushdie je opisal jezo, da so po tragičnem streljanju mnogi ponižali žrtve. »Francoska tradicija satire je bila vedno ostra. Zameril sem, kako so te mrtve kolege zelo hitro začeli opisovati kot rasiste,« je poudaril.

Vloga umetnosti zanj pomeni, da se gre do roba, odpira vesolje in razširja um. A to ni lahko in umetniki po njegovem ne morejo biti nekje na sredi. »Zato tisti, ki gredo do roba in potiskajo navzven, čutijo močne sile, ki potiskajo nazaj. Pritiski tišine proti pritiskom govora. Sile cenzure proti silam izražanja,« je razložil. »Za umetnika je lahko to potiskanje in vlečenje zelo nevarno. Mnogi so zaradi tega grozljivo trpeli,« je zaključil.