Politiko enega otroka uvedli leta 1979

Kitajska je sporno politiko enega otroka uvedla leta 1979, z njo pa je želela zajeziti hitro rast prebivalstva, razbremeniti pritisk na naravne vire in zmanjšati revščino. Večkrat jo je tudi nasilno uveljavljala, decembra 2013 pa je vlada politiko omilila in tako po novem med drugim omogoča možnost drugega otroka parom, od katerih je eden edinec.

Spremembe so začeli uveljavljati s pilotskim programom v premožni obalni provinci Zhejiang, nakar so ga razširili na celo državo. Pari, ki želijo še drugega otroka, morajo še vedno predložiti posebno vlogo in oblasti niso odobrile vseh, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Oblasti so sicer po spremembi politike pričakovale približno dva milijona prošenj letno, a so jih v prvem letu prejele manj kot polovico od pričakovanega.

Omilitev politike enega otroka zadeva predvsem pare na urbanih območjih

Kitajska je imela lani glede na podatke kitajskega statističnega urada 1,36 milijarde prebivalcev, a je njena delovna populacija padla za 2,44 milijona. Skoraj 15 odstotkov prebivalcev je bilo starejših od 60 let in glede na napovedi jih bo do leta 2030 že četrtina.

Omilitev politike enega otroka zadeva predvsem pare na urbanih območjih, kjer so politiko doslej strožje uveljavljali kot na podeželju. A v mestih sta obenem dražja tako nastanitev kot šolanje, zmožnost zanašanja na otroke v starejših letih pa je manjša, zaradi česar naj bi se manj parov odločalo za več otrok od enega, piše AFP.